Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przyszłość województwa łódzkiego

W 2020 roku województwo łódzkie ma stanowić region spójny terytorialnie i wizerunkowo, kreatywny i konkurencyjny w skali kraju i Europy, o najlepszej dostępności komunikacyjnej, wyróżniający się wysoką jakością życia i atrakcyjnością inwestycyjną oraz największą dynamiką wzrostu – taką wizję zawiera aktualizacja Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego przedłożone do zaopiniowania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Tak sformułowanej wizji ma odpowiadać misja rozwoju zorientowana na prowadzenie zintegrowanej i terytorialnie ukierunkowanej polityki zrównoważonego rozwoju, opartej na współpracy gospodarczej, budowaniu więzi społecznych, tożsamości regionalnej oraz kreacji marki regionu. Misja ta będzie realizowana poprzez działania skoncentrowane na:

  • budowaniu przyszłości (dobrobytu) regionu dzięki współpracy gospodarczej, zarówno w wymiarze regionalnych, jak i krajowym i międzynarodowym;
  • budowaniu powiązań między mieszkańcami i społecznościami oraz sprzyjaniu kreowania tożsamości regionalnej z uwzględnieniem wielokulturowości i różnorodności regionalnej;
  • wzmacnianiu endogenicznych potencjałów obszarów funkcjonalnych oraz tworzeniu i promowaniu marki regionu.

Interesująco zbudowany jest schemat określenia konkretnych celów. Podzielone one zostały bowiem na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowi polityka horyzontalna obejmująca zagadnienia spójności: gospodarczej (np. rozwój sektora nauki i badań, czy też rozwój nowoczesnych technologii na rzecz inteligentnej gospodarki regionu), społecznej (np. wzmacnianie tożsamości regionalnej, czy przeciwdziałanie ubóstwu ekonomicznemu), przestrzennej (w tym zapewnienie ciągłości systemu przyrodniczego) i zarządzania (w szczególności wsparcie dla programów i instrumentów zintegrowanego zarządzania rozwojem). Druga grupa celów podporządkowana jest polityce terytorialno-funkcjonalnej podzielonej na obszary miejskie i wiejskie oraz obszary funkcjonalne.

Zachęcamy do zapoznania się z całością projektu.

Czw., 11 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski