Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Profil kandydata na kierowcę zamiast karty kandydata na kierowcę

Profil kandydata na kierowcę zamiast karty kandydata na kierowcę fotolia.pl

Na początku bieżącego roku informowaliśmy o pracach Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej nad projektem rozporządzenia w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Ówczesna wersja wprowadzała – bez umocowania ustawowego – kartę kandydata na kierowcę. Nowa wersja skierowana do zaopiniowania przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska nie przewiduje już wydawania takiej karty. Przewiduje natomiast tworzenie profilu kandydata na kierowcę – różniący się od wcześniejszej karty kandydata jedynie na poziomie proceduralnym.

Projekt rozporządzenia przewidują, że właściwy organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie, w terminie nie przekraczającym 2 dni roboczych, generuje profil w systemie teleinformatycznym.

W celu wygenerowania profilu kandydata na kierowcę organ rejestrujący będzie musiał:

  1. zarejestrować wniosek w systemie teleinformatycznym, odnotowując na wniosku przydzielony numer pozycji w rejestrze, oraz przeprowadzić weryfikację złożonych dokumentów w zakresie w szczególności:
    a)    poprawności ich wypełnienia, zgodności z dokumentem tożsamości oraz kompletności,
    b)    spełnienia przesłanek określonych w ustawie odpowiednio do rozpoczęcia szkolenia albo do przystąpienia do egzaminu państwowego,
    c)    zgodności danych z ujętymi w prowadzonej ewidencji kierowców danymi w zakresie posiadanych uprawnień i zakazów, orzeczeń lekarskich stwierdzających istnienie lub brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami oraz orzeczeń psychologicznych o istnieniu lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami, o ile są one wymagane – jeżeli  osoba posiada wcześniej wydane uprawnienie,
    d)    zgodności danych z ujętymi w prowadzonej ewidencji osób bez uprawnień danymi w zakresie orzeczonych zakazów prowadzenia pojazdów, orzeczeń lekarskich stwierdzających istnienie lub brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczeń psychologicznych stwierdzających istnienie lub brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami, o ile są one wymagane – jeżeli osoba nie posiada wcześniej wydanego uprawnienia,
  2. w przypadku posiadania w prowadzonych ewidencjach orzeczenia lekarskiego w zakresie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami sprzecznego z otrzymanym orzeczeniem – skierować osobę na badania lekarskie i zawiadomić organ przeprowadzający kontrolę wykonywania i dokumentowania badań lekarskich o fakcie stwierdzenia sprzecznych orzeczeń.

W przypadku pozytywnej weryfikacji dokumentów ma nastąpić:

  1. wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego;
  2. wygenerowanie w systemie teleinformatycznym profilu kandydata na kierowcę;
  3. umieszczenie akt przeprowadzonego postępowania w teczce akt ewidencyjnych osoby w ewidencji osób, którym wygenerowano profil kandydata na kierowcę.

Profil kandydata na kierowcę ma być udostępniany ośrodkowi szkolenia kierowców prowadzącemu szkolenie osoby, której profil dotyczy, oraz ośrodkowi egzaminowania przeprowadzającemu egzamin państwowy dla osoby, której profil dotyczy, po podaniu przez te podmioty unikalnego numeru profilu oraz numeru PESEL albo daty urodzenia w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL.

Jak wskazują projektodawcy na szkolenie będzie można się zgłosić do dowolnie wybranego ośrodka szkolenia kierowców. Ośrodek szkolenia kierowców, przed rozpoczęciem szkolenia, będzie pobierał wygenerowany wcześniej profil kandydata na kierowcę za pomocą systemu teleinformatycznego, a po zakończeniu szkolenia aktualizował go o dane potwierdzające ukończenie odpowiedniego szkolenia. Tak zaktualizowany profil kandydata na kierowcę umożliwi przeprowadzenie egzaminu na prawo jazdy. Po zdanym egzaminie ośrodek egzaminowania zaktualizuje za pomocą systemu teleinformatycznego profil kandydata na kierowcę o dane dotyczące uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego. Na podstawie zaktualizowanego w systemie teleinformatycznym profilu kandydata na kierowcę starosta wyda decyzję o nadaniu uprawnień do kierowania pojazdami, a następnie zamówi prawo jazdy u producenta tych dokumentów.

Pt., 15 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski