Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dwie sankcje wobec diagnosty

Dwie sankcje wobec diagnosty fotolia.pl

"Wynik kontroli", nie stanowi przesłanki zastosowania sankcji, lecz określa źródło informacji uzasadniające wszczęcie z urzędu postępowania administracyjnego w przedmiocie cofnięcia diagnoście uprawnień.

Jeżeli do ujawnienia naruszenia przepisów przez diagnostę dojdzie w wyniku kontroli przeprowadzonej przez starostę na podstawie art. 83b ust 2 pkt 1 ustawy – to niezależnie od odpowiedzialności karnoprawnej, diagnosta ponosi odpowiedzialność administracyjną w postaci cofnięcia uprawnień. Przepis prawa stanowiący podstawę cofnięcia uprawnień diagnoście ma charakter bezwzględnie obowiązujący, stwierdzenie określonych uchybień skutkuje zastosowaniem przewidzianej sankcji. Natomiast sąd karny nie zastępuje organu administracji w realizacji obowiązku wynikającego z normy administracyjnego prawa materialnego. Nadto orzeczenie środka karnego z art. 41 § 1 k.k. jest uprawnieniem, co wynika ze sformułowania "sąd może".

Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2012 r. sygn. II GSK 260/11

Źródło: Orzecznictwo NSA

Informacja od redakcji: Powołane orzeczenie jest wynikiem przyjęcia przez NSA w uchwale z dnia 12 marca 2012 r. sygn. akt II GPS 2/11 linii orzeczniczej w przedmiocie interpretacji przepisów dotyczących zastosowania sankcji administracyjnej wobec diagnosty.

Pon., 4 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel