Żyjąc w dzisiejszych czasach mamy wrażenie, że jedynymi podmiotami cechującymi się na forum międzynarodowym suwerennością są państwa. Tymczasem cechę tę posiadają również dwa inne podmioty. Pierwszym z nich jest Stolica Apostolska, zaś drugim – Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego zwany Rodyjskim i Maltańskim, czyli skrótowo kawalerowie maltańscy.
Zakon Kawalerów Maltańskich uznawany jest za podmiot prawa międzynarodowego i jako taki utrzymuje stosunki dyplomatyczne z poszczególnymi państwami – w obecnej chwili 103. Obecny Ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej – Hanna Suchocka jest jednocześnie ambasadorem przy Zakonie Maltańskim. Odpowiednio w Polsce istnieje ambasada Zakonu Maltańskiego; obecnie ambasadorem jest Vincenzo Manno. Nieruchomości Zakonu: dwie w Rzymie i jedna na Malcie mają status eksterytorialności.
Zakon wydaje własne znaczki pocztowe i ma swoją walutę – dzielącą się nie w systemie dziesiętnym ale dwunastkowym: 1 scudo składa się z 12 tari, a każde taro z 20 grani. Scudo jest powiązane z euro sztywnym kursem: 1 scudo jest warte 24 eurocenty, czyli 1 taro to 2 eurocenty. Monety mają przede wszystkim wartość kolekcjonerską, jednakże gdzieniegdzie są uznawane za legalny środek płatniczy.
Jako podmiot suwerenny Zakon Maltański sam dokonuje rejestracji swoich pojazdów służbowych. Numery rejestracyjne składają się z liter S.M.O.M. (Sovrano Militare Ordine di Malta) i liczby porządkowej. Numer rejestracyjny jest zapisany ciemnoczerwonymi znakami na białym tle.