Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rusza realizacja S10 między Szczecinem a Piłą

Rusza realizacja S10 między Szczecinem a Piłą fotolia.pl

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na zaprojektowanie i budowę pierwszych odcinków drogi ekspresowej S10 między Szczecinem a Piłą. Odcinek S10 Suchań - Recz o długości 19,6 km wybuduje konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud za kwotę 667,52 mln złotych, a 16 km odcinek Piecnik - Wałcz za kwotę 552,2 mln złotych firma Budimex. Będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu w każdą stronę.

S10 Suchań – Recz
Jak czytamy na stronie Ministerstwa - trasa rozpocznie się przed węzłem drogowym Suchań. Od tego miejsca droga odejdzie na północ od obecnego przebiegu DK10 i będzie biegła po nowym przebiegu na całym odcinku. Ominie od północy również Wapnicę i Recz. Na przecięciu z DW151 zlokalizowany zostanie węzeł drogowy Recz. Odcinek zakończy się około 1,2 km za nim.

W ramach inwestycji przewidziano budowę dwóch węzłów drogowych – Suchań i Recz.

S10 Piecnik – Wałcz
Odcinek ten rozpocznie się przed węzłem drogowym Piecnik. Za nim trasa odejdzie na północ od obecnego przebiegu DK10 i będzie biegła nowym śladem między Górnicą Jeziorkiem. Na wschód od Piławy wejdzie w przebieg obecnej DK10 włączając się do istniejącego węzła Wałcz Zachód, na obwodnicy Wałcza w ciągu S10.

W ramach inwestycji przewidziano budowę węzła drogowego Piecnik.

Realizacja tych fragmentów S10 została ujęta w Rządowym Programie Budowy Dróg krajowych do 2030 roku. Inwestycje prowadzone będą w formule Projektuj i buduj. Wykonawcy mają 10 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) do Wojewody Zachodniopomorskiego i po uzyskaniu tej decyzji 22 miesiące na realizację robót budowlanych, Z czasu realizacji robót wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca.

Budowę S10 między Szczecinem a Piłą podzielono na osiem odcinków realizacyjnych. Umowy dla pozostałych 6 odcinków zostaną podpisane w ciągu najbliższych tygodni.

Zakończenie realizacji drogi S10 na terenie Pomorza Zachodniego planowane jest w 2028 roku.

Ponad 113 km nowej drogi ekspresowej 
W ramach inwestycji wybudowany zostanie fragment łączący węzeł Szczecin Kijewo (skrzyżowanie z autostradą A6) z gotowymi już odcinkami od Zdunowa na granicy Szczecina do końca obwodnicy Stargardu oraz 7 odcinków od Stargardu do Piły, z wyłączeniem funkcjonującej już od 2020 roku obwodnicy Wałcza.

Droga ekspresowa S10 w nowym śladzie będzie omijała miejscowości, przez które przebiega obecna DK10, m.in. Suchań, Recz, Kalisz Pomorski i Mirosławiec. Na węźle Piła Północ – przyszłym połączeniu S10 i S11 – zakończy się odcinek Szczecin – Piła.

Trasa S10 docelowo będzie miała ok. 400 km długości i połączy Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej w okolicy Naruszewa, a bezpośredni dojazd do stolicy zapewni droga ekspresowa S7.

Źródło: MI

Śr., 22 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła