Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie masz pomysłu jak spędzić majówkę?

Nie masz pomysłu jak spędzić majówkę? fotolia.pl

Nie masz jeszcze pomysłu jak spędzić majówkę? Koniecznie zajrzyj do przewodnika „Poznaj polskie koleje wąskotorowe”. Większość kolei wąskotorowych właśnie zaczyna sezon.

Urząd Transportu Kolejowego wydał przewodnik po wąskotorówkach, które działają na terenie niemal całej Polski. To już trzecie wydanie tej publikacji. Znajdziemy w niej aktualne informacje o rozkładach jazdy, cenach biletów i atrakcjach, które oferują przewoźnicy wąskotorowi. Przewodnik otrzymał znak „POLSKA”, który nadaje Polska Organizacja Turystyczna.

Urząd Transportu Kolejowego promuje i wspiera działalność wąskotorówek. Do sieci trafiło już trzecie wydanie bezpłatnego, praktycznego przewodnika „Poznaj polskie koleje wąskotorowe”. Poza rozkładami jazdy, cenami biletów, informacją, gdzie i jak można je kupić, każdy rozdział zawiera krótki rys historyczny o kolejce.

Dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego pisze we wstępie - „Aby promować i wspierać działalność kolei wąskotorowych, które mierzą się z wieloma wyzwaniami, w 2022 r. wydaliśmy I edycję bezpłatnego, praktycznego przewodnika „Poznaj polskie koleje wąskotorowe”. Jego popularność oraz pozytywny odbiór ze strony kolei wąskotorowych, całej branży kolejowej i turystów sprawiły, że oddajemy w Państwa ręce już III edycję przewodnika”.

Jak czytamy - dziś są atrakcją turystyczną, ale dawniej koleje wąskotorowe odgrywały ważną rolę w transporcie pasażerskim i towarowym. Niektóre przewoziły nawet ponad milion pasażerów rocznie! Przemiany gospodarcze i ustrojowe oraz dynamiczny rozwój transportu samochodowego sprawiły, że właściwie wszystkie koleje wąskotorowe w Polsce z czasem straciły na znaczeniu. Niektóre linie zostały skrócone, inne całkowicie zlikwidowane. Jednak od pewnego czasu koleje wąskotorowe znów wracają do łask.

W Polsce możemy cieszyć się z 26 funkcjonujących kolei wąskotorowych. Ich łączna długość to niemal 420 km linii, po których poruszamy się unikatowymi, zabytkowymi lokomotywami i wagonami. Współcześnie stanowią one niezwykle cenne dziedzictwo historyczne, techniczne i kulturowe. W 2023 r. z przejażdżki wąskotorówkami skorzystało ponad 948 tys. pasażerów! Z każdym rokiem jest więcej wielbicieli takiej wyjątkowej podróży.

Przewodnik może być wspaniałą inspiracją i pomocą w zaplanowaniu niezapomnianych wycieczek pociągami wąskotorowymi w Polsce – już w czasie tegorocznej majówki.

Przewodnik do pobrania tutaj: utk.gov.pl 

Źródło: UTK

Pt., 26 Kw. 2024 0 Komentarzy
Katarzyna Sekuła
Redaktor Katarzyna Sekuła