Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

AFIR - infrastruktura dla pojazdów elektrycznych stoi przed wielkim wyzwaniem

AFIR - infrastruktura dla pojazdów elektrycznych stoi przed wielkim wyzwaniem fot.pixabay

13 kwietnia zaczęły obowiązywać przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1804 w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR). Będzie to historyczny dzień dla całej branży e-mobility w Unii Europejskiej. Rozporządzenie stanowi potencjalnie najważniejszy czynnik regulacyjno-stymulujący rozbudowę ogólnodostępnej infrastruktury ładowania w UE.

Na podstawie AFIR każde państwo członkowskie stanie przed koniecznością dostosowania łącznej mocy stacji ładowania na każdy zarejestrowany samochód z napędem elektrycznym (1,3 kW w przypadku BEV i 0,8 kW w przypadku PHEV). Dla Polski jest to znaczne wyzwanie, gdyż, biorąc pod uwagę prognozy rozwoju polskiej floty takich pojazdów, moc infrastruktury musi wzrosnąć o niemal połowę, z ponad 230 MW do ponad 342 MW, do końca 2025 r. Do 2030 r. powinno to być 1515 MW, czyli 559% więcej niż obecnie.

AFIR nakłada na wszystkie państwa członkowskie bardzo ambitne, bezpośrednio wiążące obowiązki w obszarze infrastruktury ładowania. Jednym z nich jest konieczność rozmieszczenia maksymalnie co 60 km wzdłuż sieci bazowej TEN-T stref ładowania (każda o łącznej mocy co najmniej 400 kW, a do 2027 r. co najmniej 600 kW) na każdym kierunku podróży czy wymóg wyposażania ładowarek w możliwość płatności ad-hoc - komentuje Aleksander Rajch, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. - Wypełnienie wymogów rozporządzenia wymaga aktywizacji i pełnego zaangażowania wszystkich, najważniejszych interesariuszy oraz dokładnego zaplanowania dalszych kroków, w tym m.in. zmian prawnych i niezbędnych inwestycji poczynionych w najbliższych miesiącach - dodaje.

Rozporządzenie, poza działaniami na rzecz rozbudowy stacji dla transportu lekkiego, zakłada również budowę stref ładowania przeznaczonych dla pojazdów ciężarowych. Przykładowo, do końca 2027 r. - a więc za mniej niż cztery lata - wzdłuż połowy sieci bazowej TEN-T będą musiały funkcjonować przeznaczone dla eHDV strefy ładowania o mocy co najmniej 2800 kW każda. Obecnie w Polsce ogólnodostępne punkty przeznaczone dla elektrycznych ciężarówek funkcjonują w zaledwie jednej lokalizacji.

Źródło: papmediaroom

Czw., 11 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś