Odmowa wyrażenia zgody na przejazd pojazdami o tonażu wyższym niż wynikający ze znaków drogowych B-5 lub B-18 nie jest wydawana w drodze decyzji administracyjnej – uznał WSA w Krakowie.
Stan faktyczny
Na drodze gminnej ustawione są znaki B-5 (zakaz wjazdu samochodów ciężarowych) i B-18 (zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad wskazaną liczbę ton) z tabliczką dopuszczającą wjazd za zezwoleniem zarządcy drogi.
Wnioskodawca wystąpił do prezydenta miasta z prośbą o wydanie zezwolenia na przejazd pojazdu ciężarowego o masie 40 ton po ww. drodze.
W odpowiedzi prezydent miasta poinformował wnioskodawcę, że nie może przychylić się do jego prośby, ponieważ nośność ulicy objętej wnioskiem i infrastruktura jej odwodnienia nie jest przystosowana do pojazdów o masie 40 ton.
Odmowa nie jest wydawana w drodze decyzji administracyjnej…
…uznał WSA odrzucając skargę wnioskodawcy.
Sąd (powołując się na ugruntowane orzecznictwo) uznał, że odmowa wyrażenia zgody na przejazd pojazdami o tonażu wyższym niż wynikający ze znaków drogowych B-5 lub B-18 nie jest wydawana w drodze decyzji administracyjnej. Przepisy prawa o ruchu drogowym nie przewidują załatwienia takiego wniosku w formie decyzji administracyjnej. Zgodnie z art. 10 ust. 6 tej ustawy prezydent miasta zarządza ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych. Realizując zadania z zakresu zarządzania ruchem organ uprawniony jest do podejmowania czynności organizacyjno-technicznych, jako działań w zakresie zarządzania ruchem (na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r.).
Powyższe oznacza kompetencję prezydenta miasta do wydawania aktów w sprawie organizacji ruchu na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu. Odmowa wyrażenia zgody na przejazd pojazdów o tonażu wyższym niż dopuszczany jest zatem czynnością uznaniową, kwalifikowaną jako akt, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Oznacza to, że w tego typu sprawach wnioskodawca nie może oczekiwać wydania przez organ decyzji administracyjnej.
Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 18.12.2023 r., sygn. akt III SAB/Kr 70/23, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl