Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dopuszczalność skargi na bezczynność wójta w przedmiocie przywrócenia drogi wewnętrznej

Dopuszczalność skargi na bezczynność wójta w przedmiocie przywrócenia drogi wewnętrznej fotolia.pl

Korzystanie z dróg wewnętrznych podlega regulacji prawa cywilnego, w tym przepisom o ochronie prawa własności – uznał WSA w Poznaniu odrzucając skargę na bezczynność wójta gminy w przedmiocie przywrócenia drogi dojazdowej. 

Czego dotyczył spór?

W skardze na bezczynność wójta skarżący domagał się przywrócenia przejezdności drogi dojazdowej (wewnętrznej) do działek stanowiących własność skarżącego. W stanie sprawy bezsporne było, że droga wewnętrzna jest położona na terenie stanowiącym własność gminy.

Uzasadniając skargę skarżący podniósł, że o przywrócenie przejezdności drogi zwracał się do wójta kilkakrotnie, lecz wezwania te pozostały bezskuteczne.

Z kolei wójt stanął na stanowisku, że przywrócenie przejezdności drogi wewnętrznej może być przedmiotem postępowania cywilnego, a nie administracyjnego, stąd nie pozostaje on w bezczynności w tej sprawie.

Wójt nie jest zobowiązany do podjęcia czynności w zakresie przywrócenia przejezdności

Zdaniem WSA, wójt nie jest zobowiązany do wydania aktu lub podjęcia czynności w danym przedmiocie, zatem sąd nie może orzekać czy organ pozostaje w bezczynności w ich wydaniu lub podjęciu.

WSA wskazał, że zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o drogach publicznych (udp), drogi wewnętrzne to drogi niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym takiej drogi. Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku – do właściciela tego terenu (art. 8 ust. 2 udp).

Zatem art. 8 ust. 2 udp nie zobowiązuje właściciela terenu, na którym położona jest droga wewnętrzna (w omawianej sprawie – wójta), do wydania aktu administracyjnego albo podjęcia czynności w przedmiocie utrzymania czy ochrony drogi wewnętrznej, który to akt lub czynność mogłaby być zaskarżona do sądu administracyjnego.

Korzystanie z dróg wewnętrznych podlega regulacji prawa cywilnego. Oznacza to, że inicjatywa dotycząca przywrócenia przejezdności drogi wewnętrznej należy do sfery zarządzania i konstytucyjnie gwarantowanej samodzielności JST, a nie do czynności nakazanych prawem.

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 15.09.2023 r., sygn. akt III SAB/Po 18/23, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pt., 20 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak