Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NIK krytykuje system szkolenia kierowców. Błędy i nieprawidłowości na każdym poziomie

NIK krytykuje system szkolenia kierowców. Błędy i nieprawidłowości na każdym poziomie fotolia.pl

 

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła bardzo krytyczny raport dotyczący szkolenia w naszym kraju kierowców.

W sprawozdaniu z kontroli oberwało się wszystkim zaangażowanym w system – ośrodkom szkolenia kierowców, WORDom, władzom centralnym oraz samorządowym.

„W Polsce w zasadzie nie istnieje spójny system szkolenia i egzaminowania przyszłych kierowców. Obowiązujące regulacje prawne oraz działania właściwych organów administracji publicznej, w tym Ministra Infrastruktury, nie zapewniały przygotowania kandydatów na kierowców do bezpiecznego poruszania się po drogach.” – czytamy w komunikacie Izby.

Jak można przeczytać w ogólnej ocenie wyników kontroli, analiza obowiązujących programów szkolenia, kursów i warsztatów oraz warunków, trybu, zakresu i zasad przebiegu egzaminów wykazała istotne braki oraz niespójności, czego skutkiem są niezadowalające efekty nauczania. Szkolenie kandydatów na kierowców jest ukierunkowane na uzyskiwanie pozytywnych wyników egzaminów, a nie na nabycie odpowiedniego poziomu wiedzy, umiejętności i zachowań gwarantujących bezpieczne i odpowiedzialne kierowanie pojazdami przez osoby szkolone.

Izba zwróciła też uwagę m.in. na nieaktualne ewidencje instruktorów i egzaminatorów prowadzone przez starostów i marszałków.

NIK nie podoba się również regulacja kwestii wielokrotnego egzaminowania, brak wdrożenia niektórych przepisów dotyczących okresu próbnego dla kierowców, brak diagnozy przyczyn wypadków oraz ogólne obniżenie standardów przeprowadzania egzaminów.

Z całością komunikatu i dokumentem Najwyższej Izby Kontroli „System szkolenia kandydatów na kierowców” można zapoznać się na stronie Izby POD TYM LINKIEM.

Pt., 15 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński