Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstaną dwa nowe odcinki S12 w województwie lubelskim

Powstaną dwa nowe odcinki S12 w województwie lubelskim fotolia.pl

Rozpoczyna się realizacja dwóch odcinków drogi ekspresowej na Lubelszczyźnie: to trasa, która połączy Lublin, Chełm i granicę polsko-ukraińską. 26 maja 2023 r. zostały podpisane umowy na realizację odcinków: Piaski-Dorohucza oraz Chełm-Dorohusk. Ich łączna długość wynosi 33 km, a wartość kontraktów przekracza 1,3 mld zł.

Trasa przebiegać będzie po nowym śladzie i ominie tereny zurbanizowane oraz cenne przyrodniczo. W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa (po dwa pasy w każdym kierunku), drogi do obsługi ruchu lokalnego i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska. Inwestycja realizowana będzie w systemie Projektuj i buduj. Oznacza to, że zadaniem wykonawcy jest zaprojektowanie, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wybudowanie drogi oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Zakończenie prac planowane jest w 2027 r.

Odcinek S12 Piaski-Dorohucza o długości 9,8 km zaczynać będzie się na istniejącym węźle Piaski Wschód, który zostanie przebudowany w ramach planowanej budowy drogi S17 Piaski-Łopiennik. Nowa droga początkowo przebiegać będzie po północnej stronie obecnej DK12, następnie przetnie ją i od południa ominie Biskupice. Koniec odcinka planowany jest na wysokości Pełczyna, gdzie kierowcy zjadą na obecną DK12.

Z kolei początek odcinka Chełm-Dorohusk o długości 23 km zaplanowano w Srebrzyszczu, gdzie droga ekspresowa przetnie istniejącą DK12. Dalej trasa S12 przebiegać będzie po południowej stronie obecnej drogi krajowej. Ominie m.in. rezerwat przyrody Roskosz oraz Pławanice. Za Teosinem, gdzie planowana jest budowa Miejsc Obsługi Podróżnych, przekroczy linię kolejową nr 7 relacji Warszawa-Dorohusk. W okolicach Okopów powstanie węzeł drogowy Dorohusk.

Źródło: MI

Czw., 25 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś