Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przebudowa 2 dróg powiatowych w Małopolsce z rządowym wsparciem zakończona

Przebudowa 2 dróg powiatowych w Małopolsce z rządowym wsparciem zakończona fotolia.pl

Zmodernizowane drogi powiatowe w Małopolsce służą już kierowcom. Chodzi o drogę nr 1183K w Rogowie i drogę nr 1172K w Wysocicach w powiecie miechowskim. Inwestycje te otrzymały blisko 4 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). Całkowita wartość zadań zrealizowanych przez władze samorządowe to ponad 7 mln zł.

W ramach inwestycji wykonano m.in. nową konstrukcję dróg. Przebudowano skrzyżowania z drogami bocznymi i zjazdy do posesji. Wybudowano też przystanki i wiaty autobusowe oraz kanał technologiczny. Ponadto utwardzono pobocza i zamontowano energooszczędne oświetlenia uliczne. Powstała również kanalizacja deszczowa. Dzięki tym inwestycjom znacząco poprawi się bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w Małopolsce

Z RFRD w latach 2019-2022 dofinansowano ponad 1 tys. zadań z województwa małopolskiego o łącznej wartości 957 mln zł. Umożliwiło to budowę, przebudowę lub remont ponad 1220 km dróg powiatowych i gminnych.

Rządowe wsparcie przyznano także na budowę trzech obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich w Małopolsce. Łączne dofinansowane dla obwodnic Zielonek, Brzeszcz i Szczurowej to ok. 110 mln zł.

Od 2021 roku ze środków Funduszu są dofinansowywane zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa pieszych w obszarze przejść dla pieszych. Dzięki nim w województwie małopolskim realizowanych jest ponad 170 takich zadań.

Więcej o RFRD

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli. Środki Funduszu przekazywane są na:

  • dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i dróg gminnych,
  • dofinansowania budowy mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych,
  • finansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym,
  • dofinansowanie budowy obwodnic lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich,
  • dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg wojewódzkich, dróg powiatowych lub dróg gminnych, zarządzanych przez prezydenta miasta na prawach powiatu będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.

W całym kraju w latach 2019-2022 wsparcie z RFRD uzyskało ponad 12 tys. zadań na drogach gminnych i powiatowych o łącznej długości ponad 18 tys. km. Na ten cel rząd przeznaczył ok. 13 mld zł.

Źródło: IP

Śr., 18 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka