Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Szanuj zasady, chroń życie” – nowy projekt edukacyjny za więzienną bramą

„Szanuj zasady, chroń życie” – nowy projekt edukacyjny za więzienną bramą fotolia.pl

Nie w szkolnej ławce, ale w placówce penitencjarnej. Nie tylko zasady i przepisy, ale też rozmowa ze skazanym za przestępstwo komunikacyjne. Tak wyglądają spotkania edukacyjne uczniów szkół średnich – przyszłych kierowców, prowadzone w ramach nowego projektu „Szanuj zasady, chroń życie”. Pierwsze spotkanie z młodzieżą poprowadzili Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński oraz p.o. zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego Klaudia Podkalicka.

Pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu edukacyjnego odbyło się 18 listopada za murami Aresztu Śledczego Warszawa – Służewiec. Uczestniczyła w nim młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 68 im. Tytusa Chałubińskiego w Warszawie. To właśnie do przyszłych młodych kierowców kierowany jest projekt. 

Przedstawimy podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, powiemy o przepisach związanych z pierwszeństwem pieszych, o ograniczeniach prędkości, zasadach tworzenia korytarzy życia. Chcemy uczulić młodzież także na to, żeby kierując pojazdem, nie korzystać z telefonów komórkowych i nie jeździć pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Młodzież musi być świadoma, że chwila nieuwagi i brawury na drodze może skutkować tym, że całkowicie może się zmienić ich życie. Jednym nieodpowiedzialnym zachowaniem, kilkoma sekundami można przekreślić dotychczasowe plany i znaleźć się w zakładzie karnym – mówił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. 

yć ze świadomością, że komuś się odebrało życie przez wypadek jest traumą. Większość osób, które trafiają do więzienia, dopiero w więzieniu konfrontują się z tym, co się stało. Proszę sobie wyobrazić młodą osobę z wyrokiem 8 lat w więzieniu. Całe życie może się zawalić w jednym momencie – mówił Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

I właśnie o tym, jak zmieniło się jego – i wielu innych osób – życie po wypadku, w trakcie którego śmiertelnie potrącił rowerzystę, opowiedział niewiele starszy od słuchaczy młody mężczyzna.

-Trafiłem do więzienia za wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Zabiłem rowerzystę. To był zwykły dzień. Wstałem rano i chciałem pojechać po jedzenie jakieś 500 m. Było nas 4 w samochodzie. Nie miałem prawa jazdy. Posłuchałem, żeby pojechać na stację. Zaczęło padać, jechałem za szybko. Straciłem panowanie nad samochodem i wjechałem w rowerzystę. Mężczyzna zginął na miejscu. Zniszczyłem sobie życie. Tego nie da się zapomnieć. Przeżywa się to w każdej chwili codziennie. Żałowałem, żałuję i będę żałować do końca życia. Próbowałem napisać list do rodziny ofiary. W trakcie rozprawy nie mogłem spojrzeć rodzinie zmarłego prosto w oczy. Było mi wstyd. Gdybym mógł cofnąć czas, na pewno nie posłuchałbym się. Nie stałoby się to.

„Świadectwo” skazanego ma skłonić do refleksji i przestrzec młodych lub przyszłych kierowców przed nieodpowiedzialnym zachowaniem, którego konsekwencje ponoszą ofiary zdarzeń drogowych i ich najbliżsi, ale również sprawcy i ich rodziny.

Projekt edukacyjny „Szanuj zasady, chroń życie” będzie realizowany w placówkach penitencjarnych na terenie całego kraju. Jest efektem podpisanego przez GITD porozumienia o współpracy ze Służbą Więzienną. Głównym celem projektu jest ograniczenie liczby wypadków z udziałem młodych kierowców, a także wskazanie młodym ludziom konsekwencji ich decyzji i wyborów, które mogą mieć bezpośredni wpływ na życie wielu ludzi oraz uświadomienie, że jedna nieprzemyślana decyzja może skończyć się karą więzienia. Z policyjnych danych wynika, że grupa tzw. „młodych kierowców” w wieku 18-24 lata charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. W 2021 r. byli oni sprawcami 3 653 wypadków, w których zginęły 382 osoby, a 4 630 zostało rannych. 

Inauguracja projektu „Szanuj zasady, chroń życie” odbyła się przed Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który jest obchodzony w trzecią niedzielę listopada. 

Źródło: GITD

Śr., 23 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś