Nie ma znaczenia co komunikuje treść zamieszczona na nośniku lub tablicy reklamowej. Może zawierać jedynie numer telefonu podmiotu oferującego usługę reklamową, a już będzie reklamą w rozumieniu ustawy o drogach publicznych – stwierdził WSA w Krakowie.
O ile omawiana sprawa dotyczyła kary pieniężnej, którą prezydent miasta nałożył na spółkę za zajęcie bez zezwolenia pasa drogowego reklamą, o tyle niezwykle interesująca jest interpretacja sądu w zakresie uznania nośnika za reklamę.
WSA uznał, że zastosowana w ustawie o drogach publicznych (udp) definicja reklamy odbiega od innych definicji funkcjonujących w systemie prawnym. Nie ma bowiem na gruncie tej ustawy znaczenia co dana reklama promuje, czy o czym informuje, czy to są towary lub usługi, czy też są to sprawy i idee (reklama społeczna). Z punktu widzenia stosowania udp istotne jest jedynie, czy tablice reklamowe lub urządzenia reklamowe pozostają w ramach wyodrębnionego pasa drogowego. Z tego względu ustawodawca zdefiniował reklamę jako każdy nośnik informacji wizualnej, który nie jest znakiem drogowym, ustawionym przez gminę znakiem informującym o obiektach zlokalizowanych przy drodze, ani znakiem informującym o formie ochrony zabytków lub tablicą informacyjną o nazwie formy ochrony przyrody. Reklamą nie będzie zatem nośnik informacji dźwiękowej. Co więcej, z tak sformułowanej definicji należałoby wprost wnosić, że nie ma znaczenia, czy na takim nośniku reklamowym lub na tablicy reklamowej jakakolwiek informacja realnie się znajduje. Istotne jest bowiem jedynie, że taki nośnik wraz z elementami konstrukcyjnymi nie jest znakiem drogowym, znakiem informującym o obiektach zlokalizowanych przy drodze, w tym obiektach użyteczności publicznej, znakiem informującym o formie ochrony zabytków lub tablicą informacyjną o nazwie formy ochrony przyrody. Potencjalnie więc może to być sam nośnik lub tablica pusta.
Co ciekawe, WSA uchylił decyzję nakładającą na spółkę karę pieniężną, bowiem… organ nieprecyzyjnie wykazał granicę pasa drogowego.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 09.09.2022 r., sygn. III SA/Kr 533/22, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: CBOSA