WSA w Łodzi: zgody na nadanie nazwy drodze wewnętrznej nie może zastępować wyrażona ustnie i utrwalona w notatce akceptacja dla zaproponowanej nazwy ulicy, skoro przepis art. 8 ust. 1a ustawy o drogach publicznych w sposób jasny i bezsporny ustanawia wymóg uzyskania w tym względzie pisemnej zgody właścicieli terenów, na których zlokalizowana jest droga. Zgoda taka każdorazowo obejmuje tylko i wyłącznie konkretną propozycję nazwy, a zatem w razie zmiany koncepcji nazewnictwa dla nowej nazwy niż pierwotnie zakładana konieczne jest uzyskanie nowej zgody właścicieli terenów.
Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Łodzi była rozpatrywana skarga na uchwałę rady miasta w przedmiocie nadania nazwy jednej z ulic. Skargę wniósł wojewoda, który zarzucił organowi stanowiącemu gminy naruszenie przepisów materialnych poprzez nadanie nazwy drodze wewnętrznej bez uprzedniego uzyskania pisemnej zgody właścicieli terenów, na których była zlokalizowana droga. W sprawie do gminy wpłynął wniosek o nadanie nazwy ulicy wraz z podpisami wszystkich współwłaścicieli działek, których dotyczyła droga z propozycją konkretnej nazwy. Podczas posiedzenia komisji rady wystosowali zmianę proponowanej nazwy.
WSA stwierdził nieważność uchwały. W jego ocenie działanie organu naruszyło art. 8 ust. 1a ustawy o drogach publicznych, bowiem nadając drodze wewnętrznej konkretną nazwę, nie uzyskano uprzednio pisemnej zgody na jej nadanie.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 10 lutego 2022 roku, syg. III SA/Łd 929/21. Wyrok jest nieprawomocny
Źródło: CBOSA