Z tytułowym pytaniem zmierzył się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który badał prawidłowość decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w przedmiocie zasadności decyzji o skierowanie na badania lekarskie mające na celu stwierdzenie lub brak przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Decyzja została wydana w związku z popełnieniem przez kierowanego na badania czynu polegającego na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, za co sąd orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 5 lat. Sąd nie zgodził się z argumentami skarżącego, że przebywa za granicą i z tego tytułu podróż w czasie pandemii wiązałaby się z koniecznością odbycia kwarantanny i dodatkowymi kosztami. Dlaczego Sąd tak postanowił?
Sąd przypomniał, że zgodnie z art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o kierujących pojazdami, starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na badanie lekarskie, jeżeli kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, zwanemu dalej „badaniem lekarskim”, podlega, z zastrzeżeniem ust. 4, kierujący motorowerem, pojazdem silnikowym lub tramwajem, jeżeli kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (art. 75 ust. 1 pkt 4 tej ustawy).
W świetle dokonanych ustaleń - w ocenie Sądu - sytuacja osobista czy majątkowa skarżącego nie mogły mieć żadnego znaczenia dla wyniku tej sprawy, skoro przepisy prawa stanowią o bezwzględnym obowiązku starosty (prezydenta miasta) do wszczęcia postępowania i wydania decyzji o skierowaniu skarżącego na badanie lekarskie, nie uzależniając realizacji tego obowiązku od wskazywanych w skardze okoliczności.
WSA podsumował swoje stanowisko w ten sposób, że ratio legis ustawy o kierujących pojazdami oraz zasady demokratycznego państwa prawnego nie mogą dopuścić do sytuacji, w której organ dysponując odpisem prawomocnego wyroku sądu powszechnego winien odstąpić od wydania decyzji administracyjnej o skierowaniu kierowcy na badania lekarskie. Co więcej powinno mieć to miejsce nawet wtedy, gdy treść tego wyroku nie została wprowadzona do centralnej ewidencji kierowców, a sam organ informację o dopuszczeniu się przez kierowcę czynu prowadzenia pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu uzyskał nie z systemu teleinformatycznego, a z doręczonego w formie papierowej odpisu wyroku sądu. Dane w centralnej ewidencji kierowców są bowiem informacją wtórną względem wyroku sądu powszechnego.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 21 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Gl 1217/21. Orzeczenie nie jest prawomocne
Źródło: CBOSA