Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA o wniosku o przywrócenie stanu poprzedniego drogi

WSA o wniosku o przywrócenie stanu poprzedniego drogi fotolia.pl

Przedmiotem kontroli WSA w Krakowie była bezczynność Burmistrza w związku z wnioskiem Skarżącego z dnia 15 października 2019 r. w przedmiocie w szczególności podjęcia działań „w sferze prawa administracyjnego” dotyczących przywrócenia stanu poprzedniego drogi publicznej z powodu posadowienia przez konkretną osobę w pasie drogowym drogi publicznej słupków z biało-czerwoną taśmą. Jakie stanowisko zajął Sąd?

Odnosząc się do zakresu żądania określonego we wniosku Sąd stwierdził w pierwszej kolejności, że za stan techniczny dróg w gminie odpowiada wójt (burmistrz, prezydent miasta). W tym kontekście WSA przypomniał, że zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o drogach publicznych organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi. W dalszej kolejności Sąd wskazał, że zadania zarządcy drogi określone zostały w art. 20 ustawy, według którego do zadań zarządcy drogi należy w szczególności: utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą, z wyjątkiem części pasa drogowego, o których mowa w art. 20f pkt 2 (art. 20 pkt 4); przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i drogowych obiektów inżynierskich oraz przepraw promowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym weryfikację cech i wskazanie usterek, które wymagają prac konserwacyjnych lub naprawczych ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego (art. 20 pkt 10); wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających (art. 20 pkt 11); przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez ich użytkowników (art. 20 pkt 12); wprowadzanie ograniczeń lub zamykanie dróg i drogowych obiektów inżynierskich dla ruchu oraz wyznaczanie objazdów drogami różnej kategorii, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia (art. 20 pkt 14).

Wobec powyższego Sąd stwierdził, że w zakresie żądania obejmującego sprawdzenie stanu technicznego drogi i usunięcie naruszeń w pasie drogowym, określonego we wniosku Skarżącego, Burmistrz był właściwy do przeprowadzenia kontroli stanu technicznego drogi gminnej. Kontrola powinna zostać przeprowadzona z uwzględnieniem zadań dla zarządcy określonych w art. 20 ustawy o drogach publicznych, a obowiązkiem organu było zbadanie stanu drogi gminnej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zawężenia pasa drogowego z uwagi na posadowienie na nim słupków z biało-czerwoną taśmą oraz ewentualne podjęcie działań mających na celu ich usunięcie – orzekł WSA.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 5 października 2021 r., III SAB/Kr 43/21

Źródło: CBOSA

Czw., 14 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel