Wiceminister Andrzej Bittel potwierdził, że PKP planuje przebudowę Dworca Poznań Główny. Przedstawiono także planowany zakres remontu.
Informacja wiceministra była reakcją na interpelację posłanki Urszuli Ueberhan dotyczącej przebudowy i modernizacji poznańskiego Dworca Głównego, w tym starego budynku dworca. Dworzec Poznań Główny powszechnie uznawany jest za jeden z najmniej przyjaznych pasażerom polskich dworców. Układ obiektu jest skomplikowany. Nieczytelne i trudne do odnalezienia jest oznakowanie. Niezadowolenie Poznaniaków i pasażerów dostrzegła parlamentarzystka.
Poznański Dworzec Główny jest przykładem błędów i braku staranności powstałych już na poziomie projektowania. Niestety, by je wyeliminować, nie wystarczy zwykły remont. Potrzebna jest gruntowna zmiana koncepcji i planowania. Dworzec musi odpowiadać na potrzeby zarówno dnia dzisiejszego, jak i przyszłości, a w tej chwili pozostaje niefunkcjonalnym reliktem przeszłości. – pisała w swojej interpelacji posłanka Urszula Ueberhan.
Wyjaśnień dotyczących dworca udzielił poznańskiej posłance wiceminister Andrzej Bittel. Sekretarz Stanu zapowiedział, że obiekt zostanie gruntownie zmodernizowany.
W sprawie podpisano już list intencyjny pomiędzy PKP S.A. i władzami Poznania. Strony chcą by przebudowany dworzec odpowiadał potrzebom społeczeństwa oraz wymaganiom ochrony zabytków. Podpisanie listu jest świadectwem porozumienia pomiędzy spółką i miastem. Do rozpoczęcia prac nad przebudową dworca konieczne było uregulowanie spraw własnościowych między tymi podmiotami. Sprawa ta została już załatwiona.
Minister w swojej odpowiedzi wskazał dwa główne punkty jakie mają zostać zrealizowane w ramach przebudowy obiektu:
Należy podkreślić, że planowana do realizacji przez PKP S.A. inwestycja polega na:
• modernizacji budynku starego dworca Poznań Główny polegającej na przywróceniu pełnej obsługi pasażerskiej i powiązanie dworca z otaczającą tkanką miejską, przewidzianej do dofinansowania ze środków zewnętrznych, w tym środków unijnych;
• wybudowaniu zespołu budynków o funkcjach towarzyszących, wraz z niezbędną infrastrukturą drogową i techniczną, przewidzianej do sfinansowania ze środków własnych PKP S.A. i źródeł pozabudżetowych, jako „Projekt Deweloperski”.
Wstępne studium wykonalności przebudowy dworca ma zostać wykonane do końca 2023 r. Sama przebudowa będzie realizowana w formule „zaprojektuj i buduj”.
Interpelację można przeczytać tutaj.
Odpowiedź ministra można znaleźć na stronie www.orka2.sejm.gov.pl.