Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fundusz Dróg Samorządowych. ZPP wnioskuje do Ministra Infrastruktury

Fundusz Dróg Samorządowych. ZPP wnioskuje do Ministra Infrastruktury fotolia.pl

Kwestia wymagań stawianych zarządcom dróg gminnych i powiatowych przez wojewodów w ramach naborów wniosków o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych była przedmiotem pisma, jakie Prezes Zarządu ZPP przesłał do Ministra Infrastruktury. Chodzi o legitymowanie przez zarządcę pozwoleniem na budowę/zaświadczeniem o niewniesieniu sprzeciwu ostemplowanym projektem budowlanym.

Zgodnie z przepisami, wymogi formalne, jakie powinien spełniać wniosek o dofinansowanie zadania gminnego i powiatowego określane są przez wojewodę. To samo tyczy się wzoru wniosku. W związku z powyższym wojewodowie w sposób elastyczny mogą dostosowywać dokumenty w sprawie naboru do sytuacji w kraju. W opinii Związku Powiatów Polskich, owa elastyczność w publikowanych przez wojewodów ogłoszeniach i wzorach wniosków powinna być większa niż dotychczas ze względu na sytuację epidemiczną w kraju. Dotyczyć to powinno legitymowania się przez zarządcę drogi potwierdzeniem, że planowana inwestycja jest w pełni zgodna z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Taka zmiana wynika ze wskazanego wcześniej legitymowania się decyzją ws. zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę, zaświadczeniem o niewniesieniu sprzeciwu albo ostemplowanym projektem budowlanym.

Sytuacja związana z pandemią doprowadziła bowiem do wielu zmian – m.in. zawieszone zostały postępowania administracyjne, również przejście na zdalny tryb pracy znacznie spowolniło pracę biur projektowych w początkowym okresie epidemii.

Właśnie dlatego ZPP zawnioskowało o to, by termin na wykazanie się przez zarządcę dopełnieniem formalności na gruncie Prawa budowlanego upływał w dniu zawarcia umowy o udzielenie dofinansowania.

Czw., 9 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska