Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rejestracja używanego pojazdu importowanego bez dowodu rejestracyjnego

Rejestracja używanego pojazdu importowanego bez dowodu rejestracyjnego fotolia.pl

Art. 72 ust. 1 pkt 5 ustawy prawo o ruchu drogowym nie można stosować wprost w przypadku, jeżeli uprawnione organy w państwie pochodzenia pojazdu, będącym państwem członkowskim Unii Europejskiej, twierdzą, że wydany przez nie dokument jest jedynym dokumentem przekazywanym kupującym pojazdy, w celu ich ponownego zarejestrowania.

Wyrok WSA w Kielcach z 27 października 2010 roku, sygn. akt II SA/Ke 561/10

 

 Zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 5 Prawa o ruchu drogowym rejestracji pojazdu dokonuje się w szczególności na podstawie dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany. Konsekwentnie §3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów określają szczegóły związane z przedstawianiem dowodu rejestracyjnego pojazdu sprowadzonego z zagranicy.

Problemy pojawiają się wówczas, gdy przepisy wewnętrzne danego państwa nie przewidują – w określonych wypadkach – wydania razem z pojazdem dowodu rejestracyjnego. Tak się stało w przypadku pojazdu zakupionego na aukcji publicznej od Biura Sprzedaży Dóbr Państwowych w Tuluzie we Francji. Dowody rejestracyjne pojazdów sprzedawanych w tym trybie są przechowywane przez prefekturę, zaś kupujący otrzymuje świadectwo umożliwiające przeprowadzenie ponownej rejestracji – świadectwo sprzedaży zawiera klauzulę, iż „zostało sporządzone jako podstawa do wydania dowodu rejestracyjnego”.

Nabywca podjął próbę zarejestrowania tak nabytego pojazdu w Polsce. Organ – tak I, jak i II instancji – odmówił rejestracji powołując się na przesłankę nieprzedłożenia wymaganego przepisami prawa polskiego dowodu rejestracyjnego. Sprawa trafiła przed Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, który stwierdził, iż nieprzedstawienie dowodu rejestracyjnego nie może być automatycznie podstawą do zastosowania art. 72 ust. 1 pkt. 5 Prawa o ruchu drogowym wprost i wydania negatywnej decyzji w przedmiocie rejestracji. Konieczne jest bowiem w takim przypadku sprawdzenie czy nabywca miał możliwość uzyskania tego dowodu od organów rejestracyjnych państwa pochodzenia pojazdu. Sąd podkreślił, że przeciwna interpretacja w sposób nieuzasadniony i sprzeczny z zasadą demokratycznego państwa prawa pozbawiałaby właściciela dysponowania rzeczą zgodnie z jej przeznaczeniem i podważałaby zaufanie obywateli do administracji państwowej. Nakazy prawne muszą być interpretowane racjonalnie i nie mogą one nakładać na obywatela obowiązków, które nie są możliwe przez niego do wykonania z uwagi na inne prawne uregulowania. Sąd poparł stanowisko skarżącego, że jeżeli zgodnie z prawem francuskim można na podstawie wydanych mu dokumentów zarejestrować legalnie nabyty tam pojazd, a ponadto nie istnieje możliwość uzyskania przez niego innych dokumentów, to nie można ograniczyć mu prawa do rejestracji pojazdu w Polsce.

Sob., 5 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski