Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tablice rejestracyjne świata (11). Szwajcaria

Tablice rejestracyjne świata (11). Szwajcaria fotolia.pl

W kolejnym numerze cyklu poświęconego tablicom rejestracyjnym zajmiemy się krajem sąsiadującym z omówioną w minionym tygodniu Austrią – Szwajcarią. System szwajcarski posiada wiele specyficznych rozwiązań począwszy od przypisania tablicy nie do pojazdu, lecz do kierującego, na publicznie dostępnych via Internet bazach danych numerów rejestracyjnych kończąc.

Aktualnie obowiązujący system oznaczania pojazdów został wprowadzony w Szwajcarii już w roku 1933 i od tego czasu nie ulegał większym zmianom. Opiera się on na przypisaniu tablicy rejestracyjnej do właściciela, a nie do pojazdu; przyjęte zostało, iż tablica rejestracyjna nie tylko przechodzi na kolejny pojazd danego właściciela, lecz nawet iż właściciel może daną tablicę rejestracyjną stosować wymiennie na dwóch pojazdach. W większości kantonów został zrobiony wyjątek dla pojazdów zabytkowych – dana tablica rejestracyjna może być używana wymiennie na kilkudziesięciu takich pojazdach. Owa wymienność tablic rejestracyjnych sprawia, że są one zazwyczaj przyczepiane do pojazdu za pomocą magnesów.

Numer rejestracyjny składa się z dwuliterowego kodu miejsca rejestracji oraz liczbowego numeru porządkowego. Dwuliterowy kod odpowiada kantonowi, w którym nastąpiła rejestracja. W przypadku pojazdów federalnych, należących do władz lokalnych oraz wojskowych zamiast dwuliterowego kodu stosowany jest pojedynczy kod – odpowiednio A, P lub M.

Liczbowy numer porządkowy nadawany jest w kolejności narastającej. W większości kantonów liczy on obecnie sześć liczb, ale w 9 dalej liczby są pięciocyfrowe. Dla niektórych typów pojazdów numer porządkowy kończy się literą – np. U oznacza tablicę handlową, V – pojazd należący do firmy wynajmującej pojazdy, a Z – tablicę tymczasową.

Przednie tablice rejestracyjne zawierają wyłącznie numer rejestracyjny; tylne dodatkowo – z lewej strony herb Szwajcarii, z prawej – herb kantonu rejestracji. Kolor liter i tła zależy od typu pojazdu:

  • tablice dla pojazdów silnikowych, przyczep i motocykli mają czarne znaki na białym tle;
  • tablice dla motorowerów mają czarne znaki na żółtym tle;
  • pojazdy rolnicze mają czarne znaki na zielonym tle;
  • pojazdy robocze mają czarne znaki na niebieskim tle;
  • pojazdy specjalne – czarne znaki na brązowym tle;
  • pojazdy wojskowe – białe znaki na czarnym tle.

Pojazdy dyplomatyczne mają odmienny system numeracji. Ich numer rejestracyjny składa się z oznaczenia CD (korpus dyplomatyczny)/CC (korpus konsularny)/AT (attache wojskowi), symbolu kantonu i dwóch liczb, z których pierwsza oznacza numer kolejny pojazdu danego państwa, zaś druga oznacza państwo, do którego przynależy dany pojazd. Pierwsze dwie litery są pisane białą czcionką na zielonym lub niebieskim polu.

W większości kantonów dane dotyczące właścicieli tablic rejestracyjnych są powszechnie dostępne za pośrednictwem sieci internetowej i każdy zainteresowany może ustalić właściciela danego pojazdu. W zależności od kantonu dostęp może być nieograniczony albo z ograniczeniami (np. możliwość wyszukania danych dotyczących kilku pojazdów w danym czasie lub konieczność wcześniejszej rejestracji). W większości wypadków za udostępnienie danych nie jest pobierana opłata, choć w kilku kantonach niewielka opłata została wprowadzona.

Na stronie http://de.wikipedia.org/wiki/Autoindex znajduje się zestawienie łączy do poszczególnych baz kantonalnych.

Niedz., 4 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski