Omawiając tablice rejestracyjne poszczególnych państw w obecnym numerze zamieszczamy charakterystykę tablic stosowanych u kolejnego z naszych sąsiadów – na Słowacji.
Obecnie stosowany system rejestracyjny wywodzi się z roku 1997. Wówczas to wprowadzono oznaczenie pojazdów składające się z dwóch liter oznaczających powiat (okres), po którym znajdują się – jako numer porządkowy – trzy cyfry i dwie litery. Przyjęte zostało przy tym, że jeśli tablica rejestracyjna jest przypisana przyczepie, to pierwszą z liter jest zawsze „Y”.
Poszczególne powiaty mają unikalny wyróżnik. Od tej zasady występują dwa wyjątki:
- wszystkie miasta stanowiące jednocześnie siedzibę regionów (kraj), tj. Bratysława, Bańska Bystrzyca, Koszyce, Nitra, Preszów, Trnawa, Trenczyn i Żylina mają przyznane więcej niż jeden kod: Bratysława – 6, pozostałe powiaty – po 3. Bratysława jest jedynym powiatem, w którym na dzień dzisiejszy zaistniała konieczność użycia drugiego z przyznanych oznaczeń;
- dwa największe miasta Słowacji – Bratysława i Koszyce składają się odpowiednio z 5 i 4 okresów. Ten podział nie znajduje odzwierciedlenia na tablicach rejestracyjnych – wszystkie pojazdy w tych dwóch miastach mają ujednolicone oznaczenia niezależnie od konkretnej lokalizacji w jakiej są rejestrowane.
Obecny wygląd słowackich tablic rejestracyjnych obowiązuje od 1 czerwca 2006 roku. Wtedy to bowiem zmodyfikowano standardowy wzór europejski (euro band z lewej, czarne znaki na białym tle), w ten sposób by między oznaczeniem powiatu a numerem porządkowym umieszczony został herb Słowacji.
W obecnym systemie na Słowacji nie wydaje się – co do zasady – specjalnych tablic rejestracyjnych.