Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nieprawidłowości w poprzedniej rejestracji - wyrok NSA

Nieprawidłowości w poprzedniej rejestracji - wyrok NSA fotolia.pl

Stawiając warunek przedstawienia ostatniego dowodu rejestracji ustawa nie wymaga jednak, aby przedstawiony do rejestracji pojazd był aktualnie zarejestrowany i dopuszczony do ruchu. Świadczy o tym użycie czasu przeszłego w przepisie art. 72 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym – taką tezę sformułował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 16 października 2013 roku wydanym w sprawie o sygn. akt: I OSK 886/12.

Zgodnie z art. 72 ust. 1 ustawy, rejestracji dokonuje się na podstawie wyczerpująco wymienionych tym przepisem dokumentów. W wypadku samochodu rejestrowanego w Polsce, osoba wnioskująca o kolejną rejestrację nabytego przedstawia dowód jego własności, kartę pojazdu, gdy była wydana, wyciąg ze świadectwa homologacji albo odpisu decyzji zwalniającej od homologacji i dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany.

Takie brzmienie ww. przepisu ustawy oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach odpowiednich wskazuje, że organ może jedynie prowadzić postępowanie dotyczące, w zasadzie, własności pojazdu i jego cech identyfikacyjnych. Z żadnego przepisu nie wynika natomiast obowiązek (czy prawo) sprawdzenia, czy wcześniejsza rejestracja była prawidłowa.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że odmowa zarejestrowania legalnie nabytego pojazdu od właściciela uwzględnionego w aktualnym w dacie nabycia dowodzie rejestracyjnym tylko dlatego, że w okresie późniejszym we wznowionym postępowaniu stwierdzono, że naruszono przepisy wcześniejszej rejestracji, narusza takie konstytucyjnie chronione wartości jak sprawiedliwość społeczną i ochronę własności (art. 2 i 64 Konstytucji RP). Nabywca pojazdu nie ma bowiem ani wiedzy, ani wpływu na to, czy jego poprzednik prawny np. zapłacił podatki związane ze sprowadzeniem samochodu z zagranicy. W takiej sytuacji odmowa rejestracji uniemożliwi mu korzystanie z tego pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Źródło: CBOSA

Czw., 11 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka