Ormianie posługują się własnym alfabetem utworzonym w początkach V wieku przez mnicha Mesropa Masztolca. Alfabet ten różni się znacząco od alfabetu łacińskiego – stąd dla umożliwienia poruszania się pojazdów w ruchu międzynarodowym do czasu wyczerpania możliwych kombinacji Armenia postanowiła stosować w numerach rejestracyjnych wyłącznie litery o kształcie identycznym (podobnym) do liter łacińskich.
Nie oznacza to oczywiście, że wartość fonetyczna obu liter jest taka sama, np. znak Ս oznacza w języku ormiańskim głoskę „s”.
Numer rejestracyjny pojazdów w Armenii składa się z dwóch cyfr (pierwotnie oznaczających prowincję rejestracji pojazdu; obecnie mających charakter czysto porządkowy), dwóch liter (zapisywanych mniejszą czcionką) oraz kolejnych trzech cyfr. Przyczepy mają w numerze rejestracyjnym tylko jedną literę.
Numery rejestracyjne pojazdów rządowych, służb publicznych oraz podmiotów tworzonych przez państwo mają numer rejestracyjny o odwrotnym schemacie: po trzech cyfrach występują dwa znaki i kolejne dwie cyfry. W tym przypadku niektóre kombinacje ostatnich czterech znaków są zastrzeżone dla określonych podmiotów, np. PP 01 oznacza pojazdy Zgromadzenia Narodowego, a LL – poszczególne ministerstwa (wskazywane przez ostatnie cyfry). Schemat ten nie obejmuje pojazdów wojskowych, które mają swój własny system oznakowania.
Standardowe tablice rejestracyjne mają czarne znaki na białym tle; z lewej strony numeru rejestracyjnego w dolnej części tablicy znajduje się międzynarodowy wyróżnik Armenii – AM, zaś w górnej części miejsce na hologram zabezpieczający.
Pojazdy transportu publicznego mają numery rejestracyjne złożone z czterech cyfr i jednej litery – umieszczonej przed cyframi (taksówki), lub po grupie cyfr (aubusy i mikrobusy, litera oznacza zasięg trasy).
Pojazdy o statusie dyplomatycznym mają numer złożony z dwóch cyfr (kodujących państwo), jednej litery (D – personel dyplomatyczny, T – personel techniczny) i trzech cyfr. Tablica rejestracyjna ma tło czerwone, białe znaki, a po numerze rejestracyjnym – znaki AM.
Pojazdy ONZ mają tablice rejestracyjne o niebieskim tle i białych znakach. Numer rejestracyjny składa się z liter „UN” i trzech cyfr, po których zamieszczany jest wyróżnik państwa (AM).