Celem postępowania administracyjnego w przedmiocie skierowania kierowcy na badania kontrolne nie jest pełna weryfikacja stanu zdrowia kierowcy w odniesieniu do rozpoznanych jednostek chorobowych, procesu leczenia, stosowanych leków i skutków ich działania, czy też dokumentacji medycznej. Celem tego postępowania jest natomiast zbadanie ustawowych przesłanek zawartych w przepisach prawa administracyjnego uprawniających do wydania decyzji administracyjnej o skierowaniu na badania kontrolne kierowcy. Wyrok WSA w Krakowie z 25 lutego 2014 r. III SA/Kr 485/13 - Wyrok WSA w Krakowie.
Dopiero w toku stosownego badania przeprowadzanego po wydaniu takiej decyzji dokonana zostanie weryfikacja stanu zdrowia skierowanego kierowcy w odniesieniu do rozpoznanych jednostek chorobowych, procesu leczenia, stosowanych leków i skutków ich działania, czy też dokumentacji medycznej.
Ocenę stanu zdrowia w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mogą dokonać jedynie osoby posiadające stosowne uprawnienia i wiedzę w zakresie medycyny i to w oparciu stosowną dokumentację medyczną. Niewątpliwie Starosta jest uprawniony wyłącznie do skierowania na takie badania po ustaleniu przesłanek wynikających z prawa administracyjnego, natomiast ocena stanu zdrowia osoby kierowanej na badania, a w szczególności ustosunkowanie się do informacji o leczeniu skarżącej zwiększoną dawką gentamycyny, co prawdopodobnie spowodowało u niej zaburzenia w funkcjonowaniu i o zakończeniu tego leczenia bez powikłań oraz, że skarżąca po zakończeniu tamtego leczenia, nie odczuwa żadnych dolegliwości i cieszy się dobrym zdrowiem, nie zawiera się w ustawowych kompetencjach Starosty.
Źródło: CBOSA