Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wydzielenie sali wykładowej w OSK

Wydzielenie sali wykładowej w OSK fotolia.pl

Czy zgodnie z obowiązującym prawem można prowadzić OSK jeżeli sala wykładowa i lokal biurowy są zlokalizowane w jednym pomieszczeniu, czy należy oddzielić oba pomieszczenia. Czy w tym zakresie przedsiębiorca prowadzący OSK , który prowadził działalność przed wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami może skorzystać z 2-letniego okresu przejściowego?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami ośrodek szkolenia kierowców może prowadzić przedsiębiorca, który m.in. posiada infrastrukturę odpowiednią do zakresu prowadzonego szkolenia:

  1. salę wykładową,
  2. pomieszczenie biurowe,
  3. plac manewrowy oraz
  4. pojazd przeznaczony do nauki jazdy.

Uzupełnienie tej regulacji stanowi §3 ust. 1 rozporządzenia z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców, gdzie jest mowa o tym, sala wykładowa powinna być odizolowana od innych pomieszczeń. Literalne brzmienie powołanych przepisów wskazuje, że prawodawca nie dopuszcza możliwości by jedno pomieszczenie pełniło dwie funkcje – biurową i przeznaczoną do prowadzenia wykładów. Brak jest jednocześnie podstaw do sięgania do innych rodzajów wykładni, jeżeli wykładania językowa przepisów nie budzi wątpliwości.

Należy jednocześnie zauważyć, że powołana wymóg nie jest niczym nowym. W rozporządzeniu z 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów również wskazywano na obowiązek odizolowania sali przeznaczonej do prowadzenia szkolenia od innych pomieszczeń (§3 ust. 1 pkt 1 lit. b).

W art. 128 ust. 3 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami przyznano przedsiębiorcom prowadzącym OSK przed wejściem w życie ustawy 2-letni okres na dostosowania infrastruktury do wymagań wynikających z art. 28 ust. 2 ustawy. W języku potocznym słowo „dostosować” oznacza przystosować, zaadoptować, zharmonizować. W mojej ocenie art. 128 ust. 3 pkt 2 należy rozumieć w ten sposób, że 2 lata jest to okres czasu, w którym przedsiębiorca powinien w zakresie posiadanej już infrastruktury (która była wymagana na podstawie uprzednio obowiązujących przepisów) dokonać czynności pozwalających na spełnienie nowych warunków, które uprzednio nie były wymagane.

Inne rozumienie powołanego przepisu pozwoliłoby na przyznanie swego rodzaju amnestii podmiotom, które przed dniem wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami nie spełniały wymagań w zakresie posiadania odpowiednich warunków lokalowych.

Reasumując: w mojej ocenie, jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami przedsiębiorca nie spełniał minimalnych wymaganych wynikających z prawa o ruchu drogowym i powołanego wyżej rozporządzania z 2005 r. art. 128 ust. 3 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami nie może mieć zastosowania, jeżeli wymagania wynikające rozporządzenia z dnia 13 lipca 2012 r. są identyczne w stosunku do poprzednio obowiązujących. Dotyczyć to nie tylko konieczności wydzielania sali wykładowej od pomieszczenia biurowego ale np. zachowania minimalnej powierzchni 25 m kw., czy wyposażenia sali wykładowej w stoliki i miejsca siedzące.

Przykładowe zastosowanie art. 128 ust. 3 pkt 2 ustawy w odniesieniu do sali wykładowej. Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców sala wykładowa powinna być przystosowania do szkolenia minimum 10 osób. Taki wymóg nie był przewidziany w rozporządzeniu z 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów. W takim przypadku przedsiębiorca ma 2 lata na to by przystosować salę do szkolenia minimum 10 osób.

Pon., 1 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel