Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starosta adresatem nakazu wojewody w sprawie zmiany organizacji ruchu

Starosta adresatem nakazu wojewody w sprawie zmiany organizacji ruchu fotolia.pl

Jak wynika z przepisu art. 10 ust. 2 pkt 3 i ust. 10 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, wojewoda sprawuje nadzór nad zarządzaniem ruchem na drogach i może nakazać zmianę organizacji ruchu ze względu na ważny interes ogólnospołeczny lub konieczność zapewnienia ruchu tranzytowego.

Ustawodawca dając wojewodzie wskazane wyżej uprawnienie nie wskazał jednak podmiotów, którym wojewoda może nakazać ową zmianę organizacji ruchu. Jakkolwiek ustawodawca nie wskazał expressis verbis tych podmiotów, to jednak adresata obowiązków nakładanych na podstawie ww. przepisu można ustalić w oparciu o wykładnię systemową i funkcjonalną. Jak wynika z przepisu art. 10 ust. 5 ww. ustawy, zarząd ruchem na drogach powiatowych i gminnych należy do starosty (za wyjątkiem dróg publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, autostrad i dróg ekspresowych). Z przepisów §2 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r., w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem, wynika, że: rozpatrywanie projektów organizacji ruchu, zatwierdzanie organizacji ruchu, przekazywanie zatwierdzonej organizacji ruchu do realizacji, nadzór i analizę istniejącej organizacji ruchu w zakresie bezpieczeństwa ruchu i jego efektywności, nadzór nad zarządzaniem ruchem, realizują - odpowiednio do kompetencji - organ zarządzający ruchem, zarząd drogi, organ sprawujący nadzór nad zarządzaniem ruchem, Policja, Żandarmeria Wojskowa lub wojskowe organy porządkowe. Z powyższego przepisu wynika, że wprowadzanie zmian w organizacji ruchu [na drodze gminnej - w celu ochrony ogólnospołecznego interesu mieszkańców], należy [...] do kompetencji starosty.

Źródło: z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 10 października 2012 roku, znak II SA/Bd 629/12, nieprawomocne

Wt., 4 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski