Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MEN odpowiada na pytania czytelników Serwisu Samorządowego PAP

MEN odpowiada na pytania czytelników Serwisu Samorządowego PAP fotolia.pl

Za Serwisem Samorządowym PAP publikujemy odpowiedzi MEN na pytania czytelników serwisu. Zadawano dużo pytań w sprawie ramowych planów nauczania.

Barbara, dyrektor: Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy dyrektor szkoły podstawowej może ustalić w szkolnym planie nauczania mniejszą liczbę tygodniowego wymiaru godzin obowiązkowych dla poszczególnych klas niż limit określony w załączniku nr 1 ust. 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych?

 MEN odpowiada: Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, poczynając od 1 września 2012 r. w klasach I i IV szkoły podstawowej oraz w klasie I gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, tygodniowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć nie może być inny od określonego w odpowiednich załącznikach do tego rozporządzenia. W pozostałych klasach wszystkich typów szkół unormowanie takie nie obowiązuje.

Antoni, dyrektor: Z jakich godzin (jst czy "dyrektorskich") należy od 1 września 2012 r. realizować wychowanie do życia w rodzinie w kl. V i VI SP i I, II i III G?

MEN odpowiada: Wychowanie do życia w rodzinie w klasach V i VI szkoły podstawowej oraz w klasach II i wyższych gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych należy w roku szkolnym 2012/2013 realizować z godzin do dyspozycji dyrektora. Natomiast w klasach I gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych z godzin przewidzianych na te zajęcia ujętych w projekcie organizacji szkoły.

Renata, naczelnik wydziału edukacji: Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych wchodzącego w życie z dniem 1 września 2012 r. organ prowadzący może przyznać dla każdego oddziału (grupy) 3 godziny tygodniowo w danym roku szkolnym na realizację zajęć obowiązkowych lub dodatkowych. Zgodnie z ust. 10 ramowego planu nauczania dla liceum ogólnokształcącego (załącznik 7) obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin dla poszczególnych klas wynosi odpowiednio: 30, 32 i 29 godzin.
Czy godziny przyznane przez organ prowadzący zgodnie z powołanym wyżej § 3 ust. 1 rozporządzenia mogą zwiększać tygodniowy wymiar godzin dla poszczególnych klas, o którym mowa w ust. 10 załącznika nr 7, tzn. czy po przyznaniu dodatkowych godzin przez organ prowadzący tygodniowy wymiar godzin np. dla klasy I może wynosić 32 a nie 30?

MEN odpowiada: Godziny przyznane dodatkowo przez organ prowadzący (maksimum 3 godziny na oddział w danym roku szkolnym) zwiększają tygodniowy wymiar godzin określony dla każdej klasy w załącznikach do rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania, który będzie obowiązywał od 1 września 2012 r.

Renata, naczelnik wydziału edukacji: Zgodnie z ust.1 pkt 1 lit. b i c ramowego planu nauczania dla liceum ogólnokształcącego (załącznik 7) minimalny wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych z przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym wynosi 240 lub 180 godzin, a przedmiotów uzupełniających wynosi 120 lub 30 godzin w cyklu kształcenia.
Czy istnieje zatem możliwość zwiększania w/w wymiarów w sposób dowolny tak, by nie została przekroczona łączna liczba godzin przeznaczonych na realizacje przedmiotów rozszerzonych i uzupełniających tj. 900 godzin w cyklu kształcenia?

MEN odpowiada: Tak, jest możliwość zwiększania minimalnej liczby godzin przeznaczonej na realizację przedmiotów w zakresie rozszerzonym oraz na przedmioty uzupełniające pod warunkiem nieprzekroczenia ogólnej liczby godzin w cyklu kształcenia na te przedmioty.

źródło: samorzad.pap.pl

Pt., 27 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun