Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Łódzkie będzie stało kinem cyfrowym

Łódzkie będzie stało kinem cyfrowym fotolia.pl

W Łódzkiem powstaje Regionalna Sieć Kin Cyfrowych. Porozumienie o współpracy w ramach sieci podpisały kina lub instytucje kultury z 12 miast.

Na konferencji prasowej poświęconej projektowi, poinformowano, że obecnie w województwie łódzkim tylko cztery lokalne kina (poza Łodzią) są wyposażone w projektory cyfrowe. Te kina znajdują się w Kutnie, Skierniewicach, Bełchatowie i Pabianicach.
Zdaniem dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Skierniewicach Piotra Bigosa, zakup filmów na taśmie 35 mm jest już nieopłacalny, bo to przestarzały sprzęt.
Według niego, tylko kino cyfrowe pozwala konkurować na rynku, bo dzięki "cyfrze" widzowie - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - mają szansę szybko obejrzeć premierowy film. A to - jak mówił - oznacza większe wpływy do kasy placówki.

Również obecny na spotkaniu z mediami marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień widzi w cyfryzacji kin ich ratunek. Jak mówił, według danych urzędu marszałkowskiego wynika, że w 14 z 20 sal kinowych w Łódzkiem "nie prowadzi się regularnej działalności kinowej".

Marszałek zwrócił uwagę, że koszt projektora cyfrowego to 300-600 tys. zł, a o pieniądze na jego zakup można starać się m.in. w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

Jak powiedział, również samorządy powinny znaleźć pieniądze na te projektory. Marszałek zapewnił, że będzie można się również starać o unijne pieniądze.

Celem regionalnej sieci kin cyfrowych jest m.in. wzmocnienie pozycji kina, działalność edukacyjna jak również "silny, wspólny głos" przy rozmowach z dystrybutorami filmów.

Porozumienie podpisały kina i instytucje kultury z Koluszek, Skierniewic, Rawy Mazowieckiej, Głowna, Łowicza, Opoczna, Wieruszowa, Wielunia, Radomska, Bełchatowa, Kutna i Łodzi. Rolę lidera sieci będzie pełnił Łódzki Dom Kultury.

Komentarz DWW: Opisane przez portalsamorzadowy.pl przedsięwzięcie Regionalnej Sieci Kin Cyfrowych to bardzo dobry przykład wspópracy samorządów. Nie pierwszy to przypadek w tym województwie, pokazujący jak samorządy mogą działać na rzecz swoich mieszkańców. Już kilka lat temu w Powiecie Poddębickim wdrożono projekt, dzięki któremu mieszkańcy gmin mogą załatwiać swoje sprawy bez konieczności osobistego udawania się do siedziby powiatu (gdy sprawa tego wymaga), bo to elektronicznie zrobią za nich urzędy gminne. Szybciej, wygodniej i taniej.

Śr., 4 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun