Wojewoda: Regulamin wynagradzania nauczycieli nie może przewidywać warunków mniej korzystnych niż te wynikające z przepisów Kodeksu pracy. Dotyczy to m.in. ustalania prawa do dodatków do wynagrodzeń w oparciu o faktyczne przepracowanie określonego czasu w warunkach uzasadniających przyznanie dodatku.
Wojewoda Wielkopolski w rozstrzygnięciu nadzorczym obejmującym regulamin wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez samorząd, pochylił się nad kwestią dodatku za warunki pracy, jako jednego z rodzajów dodatków do wynagrodzeń, opisanego przez ustawodawcę w art. 30 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. W poddanym analizie regulaminie zamieszczono wzmiankę, w świetle której dodatek miałby być wypłacany nauczycielom tylko za godziny rzeczywiście przepracowane w warunkach uznawanych za trudne lub uciążliwe.
Jak zauważył Wojewoda, tego rodzaju zastrzeżenie istotnie narusza art. 80 kodeksu pracy. Z przepisu tego wynika bowiem, że istnieją sytuacje, w których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (a także jego dodatków) także w sytuacji, gdy pracy nie świadczy. W prawie pracy funkcjonują bowiem możliwości takie, jak przerwy w pracy, tzw. pogotowie do pracy (art. 136 k.p.), czy gotowość do wykonywania pracy. W każdej z tych możliwości wynagrodzenie przysługuje. Zapis wyłączający taką możliwość, w zdecydowany sposób narusza prawa pracowników. Ponadto, z racji brzmienia upoważnienia ustawowego zamieszczonego w art. 30 ust. 6 pkt 1, dopuszcza się jedynie decydowanie o wysokości stawek dodatków oraz o szczegółowych warunkach ich przyznawania - nie zaś o okolicznościach, w których dany dodatek nie przysługiwałby.
W konsekwencji, Wojewoda jako organ nadzoru, stwierdził nieważność tej części przedstawionego mu regulaminu wynagradzania, w której prawo do dodatku za warunki pracy uzależniono od faktycznego świadczenia pracy w takich warunkach.
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Wielkopolskiego z 19 marca 2025 r. (sygn. NP-II.4131.1.60.2025.3)