Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gdański Żuraw odnowiony i otwarty dla turystów

Gdański Żuraw odnowiony i otwarty dla turystów fotolia.pl

Jeden z najbardziej znanych zabytków Gdańska został otwarty dla turystów po gruntownym remoncie. Inwestycja, której koszt wyniósł ponad 21 mln zł, objęła zarówno fasadę i elewację, jak i modernizację wnętrza Żurawia. Była to pierwsza tak kompleksowa renowacja tego obiektu od czasu jego odbudowy po II wojnie światowej. Została sfinansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zabytkowy dźwig portowy Gdańska, wybudowany w XV w., nazywany Żurawiem, jest jedną z ikon historycznej architektury Gdańska i jedynym tego rodzaju zachowanym obiektem w Europie. Zabytek został wyremontowany w ramach projektu „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej”.

Realizacja projektu objęła m.in. konserwację murów ceglanych, naprawę pokrycia dachowego i konstrukcji drewnianej, a także przebudowę wszystkich kondygnacji we wnętrzach obu baszt oraz części wyciągu drewnianego. Modyfikacji uległ przebieg ścieżki zwiedzania Żurawia. Udostępnione zostały sale ekspozycyjne w obydwu basztach oraz wyciąg w części centralnej, gdzie prezentowane są mechanizmy kół deptakowych. Dodatkowo, na trzecim poziomie wyciągu stworzono zamkniętą platformę widokową na miasto i port. W baszcie północnej na poziomie czwartym, w przestrzeni poddasza, zaprojektowano salę do działań edukacyjnych w miejscu obecnego magazynu eksponatów. W baszcie południowej znajdą się natomiast pomieszczenia administracyjne, socjalne oraz serwerownia.

Narracja nowej wystawy stałej przedstawia życie portowe miasta w okresie jego świetności oraz historię kontaktów handlowych gdańszczan z kupcami z innych miast europejskich. W ramach projektu zaplanowano także przygotowanie różnorodnej oferty kulturalno-edukacyjnej oraz współpracę z partnerami z Norwegii: Muzeum Vest i Muzeum Lindesnes. Zrealizowano działania związane z wymianą doświadczeń m.in. warsztaty stolarskie, modelarskie oraz szkolenia z zakresu ciesielstwa i konserwacji historycznych budynków. Stworzono także wspólny film o tematyce historyczno-edukacyjnej.

Źródło: MKiDN

Pt., 3 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś