Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stomatologia dla uczniów - propozycja działania FERS

Stomatologia dla uczniów - propozycja działania FERS fotolia.pl

W ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego planowane jest działanie pn. Stomatologia dostępna dla uczniów i uczennic. 

Celem projektu jest poprawa dostępności opieki stomatologicznej dla uczniów i uczennic ze szkół podstawowych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o niepełnosprawności poprzez dopracowanie wieloetapowego modelu działania adaptującego uczniów i uczennice do wizyt stomatologicznych i profilaktyki dbania o jamę ustną. Działania w tym zakresie mają zwiększyć akceptację badań stomatologicznych, w tym ułatwić leczenie oraz wdrożenie niezbędnej profilaktyki, poprzez ułatwienie kontaktu pacjenta ze stomatologiem/stomatolożką oraz podniesienie skuteczności wizyt stomatologicznych.

W ramach działań przewiduje się świadczenie kompleksowej usługi, która będzie obejmowała minimum 4 elementy:

  • przeprowadzenie cyklu zajęć przybliżających uczniom trudną dla nich sytuację, którą jest wizyta u stomatologa;
  • zorganizowanie 3 sesji adaptacyjnych dla uczniów w zaimprowizowanym gabinecie stomatologicznym przez stomatologa z doświadczeniem w pracy z dziećmi ze szczególnymi potrzebami;
  • opracowanie przez stomatologa paszportu dentystycznego wraz z opisanymi szczegółowymi potrzebami danego ucznia w zakresie przeprowadzania wizyt stomatologicznych;
  • wsparcie opiekunów uczniów w obszarze m.in. profilaktyki zdrowia jamy ustnej, możliwości podjęcia leczenia i przysługującej profilaktyce stomatologicznej.

Konkurs ma zostać ogłoszony w III kwartale 2024 r. a nabór wniosków planowany jest na lipiec 2024 r. Do konkursu może przystąpić partnerstwo co najmniej dwóch podmiotów, które na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie spełniają łącznie następujące warunki:

  • co najmniej jeden z partnerów jest organizacją pozarządową, która posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie w prowadzeniu działań z zakresu profilaktyki zdrowia jamy ustnej i stomatologii dziecięcej w szkołach na terenie przynajmniej 4 województw;
  • co najmniej jeden z partnerów prowadzi co najmniej 5-letnią statutową działalność w obszarze wspierania osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Na etapie projektowym wsparciem ma zostać objętych 70 szkół podstawowych. 

Pt., 26 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka