Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program „Ochrona zabytków”: poznaliśmy wyniki I naboru

Program „Ochrona zabytków”: poznaliśmy wyniki I naboru fotolia.pl

458 projektów otrzymało dofinansowanie w ramach pierwszego naboru w programie „Ochrona zabytków”. Na ich realizację zostanie przekazanych prawie 168,5 mln zł.

W ramach programu finansowane są prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Istotą programu jest różnorodność podmiotów składających wnioski, zabytków włączanych do programu, jak i charakteru prac, które można w jego ramach realizować.

Wnioskodawcy, którzy chcą się odwołać, mogą to zrobić do 7 kwietnia br.

W ramach I naboru dofinansowanie otrzymały m.in.:

  • Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej na realizację projektu „Tarnowskie Góry, Zabytkowa Kopalnia Srebra, (1526 r.): remont obudowy szybu Żmija” – 1 948 000 zł;
  • Archidiecezja Gnieźnieńska na realizację projektu „Gniezno, katedra pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha (X w.): konserwacja i restauracja Konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz postaci klęczących podtrzymujących relikwiarz - etap III” – 1 345 000 zł;
  • Muzeum Ziemi Wiśnickiej na realizację projektu „Nowy Wiśnicz, zespół zamkowy (1370 r.): remont ratunkowy przejścia podziemnego pod zamkiem” – 1 120 000 zł.

W ubiegłym roku łączna kwota przeznaczona na realizację projektów wyłonionych w wyniku I naboru oraz po rozpatrzeniu odwołań wyniosła ponad 234 mln zł. Resort Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada sukcesywne zwiększanie budżetu programu.

Do 31 marca br. trwa jednocześnie nabór do II edycji programu na refundację prac wykonanych w latach 2021-2023.

Pełna lista zabytków, które otrzymały dofinansowanie znajduje się na stronie: www.gov.pl 

Źródło: MKiDN

Czw., 4 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska