Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przyszłość oświaty rolniczej w Wielkopolsce

Przyszłość oświaty rolniczej w Wielkopolsce fotolia.pl

7 lutego w auli Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych w Maszewie (gm. Pleszew) odbyła się konferencja "Przyszłość oświaty rolniczej w Wielkopolsce". O przyszłości szkół rolniczych w Wielkopolsce i o tym czy uda się uchronić wszystkie placówki przed likwidacją dyskutowali przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, Wielkopolski Kurator Oświaty, samorządowcy, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, a także członkowie Rad Powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Konferencję prowadził Piotr Walkowski, Poseł na Sejm RP i Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu. W sowim wystąpieniu informował zgromadzonych, iż w ostatnich latach wielkość średniego gospodarstwa w Wielkopolsce podwoiła się. Na 31 powiatów funkcjonujących na terenie województwa prowadzonych jest 48 placówek kształcących w kierunku rolniczym. Poseł podkreślił, iż rozpoczynające się prace związane z restrukturyzacją sieci szkół rolniczych spowodowane są m.in. trudną sytuacją finansową samorządów powiatowych, które są organem prowadzącym dla szkół ponadgimnazjalnych.

Przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego Lech Janicki zwrócił uwagę, iż trudna sytuacja w wielkopolskich szkołach rolniczych spowodowana jest przede wszystkim niżem demograficznym. W jego ocenie niezbędna jest modernizacja sieci szkół rolniczych, tak by młodzież wybierająca naukę w szkołach o takim profilu była kształcona na specjalistów w danej dziedzinie. Przewodniczący zaznaczył, że nie ma jednego standardu rozwiązania, który byłby odpowiedni dla wszystkich powiatów.

Wicemarszałek Grabowski postulował utrzymanie szkół rolniczych na terenie wielkopolski, gdyż jest to region rozwinięty rolniczo. Mówił o konieczności promowania kierunków rolniczych wśród młodzieży.

Z kolei Elżbieta Walkowiak, Wielkopolski Kurator Oświaty zapewniała, iż sytuacja nie jest katastrofalna. Jak informowała, do tej pory Kuratorium Oświaty podjęło decyzję o zamknięciu 11 szkół, tych, w których w ostatnich latach nie przeprowadzono w ogóle naboru. Wśród tej liczby 2 szkoły to licea profilowane, 5 szkół zgodnie z decyzją władz gminnych przekształcono w filie.

Po prelekcjach rozpoczęła się dyskusja. Obecni na sali dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych dzielili się z prelegentami swoimi problemami i obawami. Zwracali m.in. uwagę na problem braku w wielu placówkach odpowiedniej bazy, która umożliwiałaby przede wszystkim praktyczną naukę.

Spotkanie zorganizowane było przez Piotra Walkowskiego, Posła na Sejm RP i Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Krzysztofa Grabowskiego, członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Lecha Janickiego, przewodniczącego Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego, Starostę Ostrzeszowskiego.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie

Pt., 10 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka