Jak wynika z danych Eurostatu - w 2022 r. w Polsce było 690 tys. naukowczyń i inżynierek, czyli o 36 tys. więcej niż rok wcześniej. Stanowiły one 49 proc. wszystkich naukowców i inżynierów. W całej UE w 2022 r. było 7,3 mln naukowczyń i inżynierek, czyli ok. 310 tys. więcej niż rok wcześniej i stanowiły one 41 proc. wszystkich naukowców i inżynierów. Największy udział kobiet pracujących jako naukowcy lub inżynierowie zanotowano w: Danii (53 proc.), na Litwie (52 proc.), w Bułgarii (51 proc.) i Hiszpanii (51 proc.), co oznacza, że wynik Polski jest tuż za europejską czołówką. Najmniej sfeminizowane jest środowisko naukowe na Węgrzech (31 proc.), w Finlandii (32 proc.) i Niemczech (34 proc.).
W raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego czytamy, że w ostatnich dziesięciu latach we wszystkich krajach UE wzrosła liczba naukowczyń i inżynierek. Ich udział w ogólnej liczbie naukowców i inżynierów pozostał jednak na podobnym poziomie – w ostatniej dekadzie zwiększył się w całej UE tylko o 2 pkt. proc. W niektórych krajach w ostatniej dekadzie udział kobiet w nauce zmniejszył się. W Polsce w 2022 r., w stosunku do 2012 r., udział kobiet w nauce był mniejszy o 1 pkt. proc.
Większość naukowczyń i inżynierek jest zatrudniona w usługach, do których zalicza się też zatrudnienie w wyższych uczelniach i instytutach badawczych. W UE ich udział w sektorze usług wynosi aż 89 proc.. Znacznie mniej kobiet jest zatrudnionych w sektorach high-tech. Dla całej UE ich udział wynosił tylko 11 proc.. Warto zauważyć, że również w przypadku mężczyzn większość naukowców i inżynierów pracuje w usługach (73 proc.), ale dość duży jest też ich udział w sektorach high-tech (27 proc.) i przetwórstwie przemysłowym (19 proc.). W Polsce aż 90 proc. kobiet-naukowców pracuje w usługach, natomiast w sektorach high-tech zatrudnionych jest zaledwie 8 proc. z nich.
Aby podnieść udział kobiet w nauce UE wdraża programy, których celem jest wsparcie i zachęcenie kobiet do wyboru kariery naukowej. Kobiety na swojej drodze naukowej i zawodowej nadal często „zderzają się ze szklanym sufitem” i jednocześnie częściej niż mężczyźni muszą godzić na co dzień obowiązki opiekuńcze z pracą. Zauważalną rolę odgrywają też nadal stereotypy płciowe. Komisja Europejska stworzyła Strategię na Rzecz Równości Płci na lata 2020-2025, której elementem jest promowanie równości płci w badaniach i innowacjach. W 2021 r. UE uruchomiła inicjatywę WomenTechEU wspierającą 50 start-upów technologicznych kierowanych przez kobiety. Jednocześnie program „Horyzont Europa” ma nowe kryterium kwalifikowalności, zgodnie z którym organizacje badawcze ubiegające się o wsparcie muszą przedstawić plan równości płci.
Źródło: PIE