Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Lekcje z twórcą ludowym" – nowy program Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

fotolia.pl

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił nowy program pod nazwą „Lekcje z Twórcą Ludowym”, który będzie skierowany do placówek powszechnego systemu szkolnictwa z obszarów wiejskich i twórców ludowych z terenu Rzeczpospolitej Polskiej – mistrzów wyróżniających się dorobkiem, chcących dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodym pokoleniem. Celem programu jest ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej.

Głównym zadaniem programu jest pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji. Ważnym celem inicjatywy jest także zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej kultywowanej przez twórców z terenu całej Polski, wszystkich regionów i grup etnograficznych oraz kulturowych, możliwie wszystkich dziedzin i specjalności, mniejszości narodowych i etnicznych. Program zakłada przywrócenie zarówno twórcy ludowemu, twórczości ludowej, jak i bezpośredniemu przekazowi tradycji należytego miejsca w polskiej kulturze narodowej i w polskim systemie wartości.

Najważniejsze cele przedsięwzięcia:

  • wzrost zaangażowania placówek oświatowych na obszarach wiejskich, twórców ludowych, nauczycieli i uczniów w proces międzypokoleniowego przekazu tradycji wewnątrz wspólnoty lokalnej,
  • wzrost świadomości społecznej w zakresie wartości kultury lokalnej, tradycji i twórczości ludowej przez działania upowszechniające wiedzę na ich temat,
  • wzmocnienie wiodącej roli twórcy ludowego w przekazie tradycyjnej wiedzy i umiejętności wewnątrz własnej społeczności lokalnej,
  • wzmocnienie procesu międzypokoleniowego przekazu tradycji wewnątrz wspólnoty lokalnej,
  • wzmocnienie przekazu bezpośredniego tradycyjnych umiejętności artystycznych, rzemieślniczych i rękodzielniczych,
  • wzmocnienie i ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności zagrożonych zanikiem,
  • stworzenie warunków do zapewnienia ciągłości tradycyjnej twórczości ludowej w środowisku lokalnym,
  • wzrost świadomości i wiedzy młodego pokolenia na temat wartości kultury tradycyjnej,
  • zwiększenie poczucia dumy młodego pokolenia z własnego lokalnego dziedzictwa kultury tradycyjnej.

Program skierowany jest wyłącznie do szkół z obszarów wiejskich.

Zadaniem uczestników będzie realizacja zajęć lekcyjnych z udziałem twórcy ludowego. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie. Czas realizacji projektów: listopad 2023 r. Termin nadsyłania zgłoszeń do programu mija 24 września 2023 r.

Zgłoszenia można przesyłać za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej. W pierwszym przypadku formularz należy wysłać na adres: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, ul. Krakowskie Przedmieście 66, 00-322 Warszawa.

Podpisany i zeskanowany formularz zgłoszenia można również wysłać (w jednym pliku) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekty do realizacji w ramach programu zostaną wybrane do 24 października 2023 r. Ich lista zostanie ogłoszona na stronie internetowej organizatora.

Źródło: MEiN

Czw., 14 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś