Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił nowy program pod nazwą „Lekcje z Twórcą Ludowym”, który będzie skierowany do placówek powszechnego systemu szkolnictwa z obszarów wiejskich i twórców ludowych z terenu Rzeczpospolitej Polskiej – mistrzów wyróżniających się dorobkiem, chcących dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodym pokoleniem. Celem programu jest ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej.
Głównym zadaniem programu jest pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji. Ważnym celem inicjatywy jest także zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej kultywowanej przez twórców z terenu całej Polski, wszystkich regionów i grup etnograficznych oraz kulturowych, możliwie wszystkich dziedzin i specjalności, mniejszości narodowych i etnicznych. Program zakłada przywrócenie zarówno twórcy ludowemu, twórczości ludowej, jak i bezpośredniemu przekazowi tradycji należytego miejsca w polskiej kulturze narodowej i w polskim systemie wartości.
Najważniejsze cele przedsięwzięcia:
- wzrost zaangażowania placówek oświatowych na obszarach wiejskich, twórców ludowych, nauczycieli i uczniów w proces międzypokoleniowego przekazu tradycji wewnątrz wspólnoty lokalnej,
- wzrost świadomości społecznej w zakresie wartości kultury lokalnej, tradycji i twórczości ludowej przez działania upowszechniające wiedzę na ich temat,
- wzmocnienie wiodącej roli twórcy ludowego w przekazie tradycyjnej wiedzy i umiejętności wewnątrz własnej społeczności lokalnej,
- wzmocnienie procesu międzypokoleniowego przekazu tradycji wewnątrz wspólnoty lokalnej,
- wzmocnienie przekazu bezpośredniego tradycyjnych umiejętności artystycznych, rzemieślniczych i rękodzielniczych,
- wzmocnienie i ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności zagrożonych zanikiem,
- stworzenie warunków do zapewnienia ciągłości tradycyjnej twórczości ludowej w środowisku lokalnym,
- wzrost świadomości i wiedzy młodego pokolenia na temat wartości kultury tradycyjnej,
- zwiększenie poczucia dumy młodego pokolenia z własnego lokalnego dziedzictwa kultury tradycyjnej.
Program skierowany jest wyłącznie do szkół z obszarów wiejskich.
Zadaniem uczestników będzie realizacja zajęć lekcyjnych z udziałem twórcy ludowego. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie. Czas realizacji projektów: listopad 2023 r. Termin nadsyłania zgłoszeń do programu mija 24 września 2023 r.
Zgłoszenia można przesyłać za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej. W pierwszym przypadku formularz należy wysłać na adres: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, ul. Krakowskie Przedmieście 66, 00-322 Warszawa.
Podpisany i zeskanowany formularz zgłoszenia można również wysłać (w jednym pliku) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Projekty do realizacji w ramach programu zostaną wybrane do 24 października 2023 r. Ich lista zostanie ogłoszona na stronie internetowej organizatora.
Źródło: MEiN