Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Profilaktyka uzależnień wśród nastolatków

Profilaktyka uzależnień wśród nastolatków fotolia.pl

Jak informuje NFZ - w czasie wakacji młodzież narażona jest na kontakt z różnego typu środkami psychoaktywnymi, w tym nowymi narkotykami tzw. dopalaczami. Dlaczego są tak niebezpieczne? Mają dużą toksyczność, nawet niewielkie dawki wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Ich skład nie jest znany. Łatwo je przedawkować. Już pierwsza dawka może prowadzić do nieodwracalnych skutków zdrowotnych, a nawet śmierci.

Przyczyny i rodzaje uzależnień są różne. Ich skutki mogą być niebezpieczne dla zdrowia i nieść liczne ograniczenia w codziennym życiu. 

Do najczęstszych uzależnień należą:
• uzależnienie fizyczne –uzależnienie od jakiejś substancji. Najczęściej może być to alkohol, papierosy, narkotyki oraz inne substancje psychoaktywne;
• uzależnienie psychiczne –kompulsywne zachowania, które są szkodliwe lub niebezpieczne; np. uzależnienie od gier komputerowych, telefonu, internetu, ryzykownych zachowań.

Zarówno uzależnienia psychiczne, jak i uzależnienia fizyczne wymagają leczenia i szybkiej pomocy.

E-uzależnienia
W profilaktyce e-uzależnień ważne jest budowanie prawidłowych relacji rodzinnych. Badania przeprowadzone na młodzieży, której na trzy dni zablokowano dostęp do internetu, wykazały, że lepiej poradziły sobie osoby, które miały dobry kontakt z rodziną i wspólnie potrafiły spędzać wolny czas z bliskimi.

W profilaktyce e-uzależnień ważne są:
• dobre relacje z najbliższymi;
• tworzenie realnych więzi;
• budowanie świata wartości;
• aktywne spędzanie czasu wolnego z dzieckiem.

Z danych wynika, że problem nadużywania Internetu występuje u ok 12% polskich nastolatków. Częściej dotyka dziewcząt niż chłopców. Uzależnienie od Internetu, komputera czy telefonu to stan, który objawia się zaabsorbowaniem i fascynacją. W sytuacji ograniczonego dostępu pojawia się dyskomfort.

Choć ten rodzaj uzależnienia wydaje się stosunkowo nowym zjawiskiem, pod względem mechanizmów, którym podlega, nie różni się od innych uzależnień. W przeciwdziałaniu e-uzależnieniom niezbędna jest odpowiednia reakcja rodziców. By pomóc dziecku, trzeba poświęcić mu czas i uwagę. Warto również skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów.

Więcej informacji na stronie nfz.gov.pl

Źródło: NFZ

Czw., 6 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła