Troskę o najbliższe środowisko można doskonale połączyć z rozwojem kompetencji cyfrowych – i to zarówno uczniów, jak i dorosłych. Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz NASK-PIB zapraszają wszystkie szkoły w Polsce do udziału w konkursie, w którym do wygrania są pakiety urządzeń do prowadzenia cyfrowej edukacji ekologicznej.
W projekcie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA), który realizuje NASK – Państwowy Instytut Badawczy, uczestniczy już ponad 1700 szkół i przedszkoli. Teraz w ramach konkursu „Mierzymy się ze smogiem” kolejne szkoły mogą wygrać zestaw do prowadzenia pomiarów jakości powietrza i dołączyć do projektu. Szkoły, które monitorują stan powietrza w swojej okolicy, mogą z kolei rozbudować posiadane zestawy urządzeń o ekrany wewnętrzne do prezentacji bieżącego stanu powietrza oraz treści edukacyjnych na temat smogu. Do zdobycia jest 70 mierników jakości powietrza i aż 1600 ekranów edukacyjnych.
W konkursie mogą wziąć udział zarówno szkoły podstawowe, jak i ponadpodstawowe, o ile tylko są zainteresowane prowadzeniem edukacji ekologicznej związanej z pomiarami jakości powietrza.
Można wygrać jeden z dwóch pakietów edukacyjnych:
- PAKIET EDUKACYJNY to:
- miernik jakości powietrza,
- tablica LED do wyświetlania danych pomiarowych (tzw. wyświetlacz pomiarów) zamontowany na zewnątrz budynku szkoły,
- ekran edukacyjny zamontowany wewnątrz budynku szkoły do wyświetlania danych pomiarowych oraz prezentacji treści edukacyjnych,
- szkolenia dla nauczycieli koordynatorów i dostęp do cyfrowych materiałów edukacyjnych.
- PAKIET EDUKACYJNY to:
- ekran edukacyjny zamontowany wewnątrz budynku szkoły do wyświetlania danych pomiarowych oraz prezentacji treści edukacyjnych.
Zgłoszenia do konkursu „Mierzymy się ze smogiem” są przyjmowane za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej w zakładce „Rekrutacja”.
Jak zgłosić szkołę:
- Szkoła najpierw wybiera pakiet odpowiedni dla siebie. Szczegółowe informacje o dostępnych pakietach znajdują się tutaj.
- Następnie nauczyciele i uczniowie tworzą hasło konkursowe (maks. 150 znaków ze spacjami) angażujące do walki o jakość powietrza, np. dotyczące dbałości o czystość powietrza, pomiarów jakości powietrza, wpływu jakości powietrza na zdrowie, edukacji antysmogowej.
- Do 14 lipca 2023 r. szkoła przesyła zgłoszenie przez formularz konkursowy.
Przy ocenie zgłoszeń konkursowych jury pod uwagę weźmie następujące kryteria:
- lokalizację szkoły – do 10 punktów,
- dotychczasowe prowadzenie edukacji ESA – 10 punktów,
- stworzone hasło konkursowe – 0–10 punktów.
Maksymalnie można zdobyć 30 punktów. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 31 lipca br.
Źródło: MC