Czy można dofinansowywać ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli szkoleń dyrektorów placówek oświatowej, tj. szkoleń związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracownika, typu obsługa BIP, szkoleń w zakresie SIO, zmian w przepisach oświatowych oraz szkoleń w zakresie kontroli zarządczej w placówce oświatowej – na to pytanie wyczerpujących wyjaśnień udzieliła ostatnio RIO w Łodzi.
Izba jednoznacznie stwierdziła, że wydatki na ww. szkolenia w ogóle nie powinny być finansowane ze środków na szkolenia dla nauczycieli. Stanowi to bowiem wydatkowanie tych środków niezgodnie z przeznaczeniem, określonym w rozdziale 7a Karty Nauczyciela i wydanym na jej podstawie rozporządzeniem w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli. Środki te są przeznaczone na szkolenia zawodowe nauczycieli, czyli takie, dzięki którym nabędą oni wiedzę i umiejętności pozwalające im lepiej wykonywać pracę zawodową.
Koszty szkoleń dyrektora placówki z zakresu objętego ww. pytaniem nie mieszczą się w zakresie pojęcia doskonalenia zawodowego czy dokształcania zawodowego nauczycieli, których celem najogólniej rzecz ujmując jest przygotowanie i doskonalenie umiejętności do realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych, albowiem ww. szkolenia dyrektorów mają na celu nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania i kierowania placówką.
Reasumując, z wyodrębnionych w uchwale budżetowej środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli nie można finansować szkoleń dyrektorów, których przedmiotem są inne zagadnienia niż doskonalenie i dokształcanie zawodowe nauczycieli. Szkolenia dyrektorów w omawianym zakresie mogą być realizowane z innych środków niż te, o których mowa w art. 70a ust. 1 Karty Nauczyciela.
Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi z 28.04.2023 r., sygn. WA 4120-14/2023-w
Źródło: bip.lodz.rio.gov.pl