Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RIO o finansowaniu szkoleń dla dyrektorów ze środków na doskonalenie zawodowe

RIO o finansowaniu szkoleń dla dyrektorów ze środków na doskonalenie zawodowe fotolia.pl

Czy można dofinansowywać ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli szkoleń dyrektorów placówek oświatowej, tj. szkoleń związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracownika, typu obsługa BIP, szkoleń w zakresie SIO, zmian w przepisach oświatowych oraz szkoleń w zakresie kontroli zarządczej w placówce oświatowej – na to pytanie wyczerpujących wyjaśnień udzieliła ostatnio RIO w Łodzi.

Izba jednoznacznie stwierdziła, że wydatki na ww. szkolenia w ogóle nie powinny być finansowane ze środków na szkolenia dla nauczycieli. Stanowi to bowiem wydatkowanie tych środków niezgodnie z przeznaczeniem, określonym w rozdziale 7a Karty Nauczyciela i wydanym na jej podstawie rozporządzeniem w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli. Środki te są przeznaczone na szkolenia zawodowe nauczycieli, czyli takie, dzięki którym nabędą oni wiedzę i umiejętności pozwalające im lepiej wykonywać pracę zawodową.

Koszty szkoleń dyrektora placówki z zakresu objętego ww. pytaniem nie mieszczą się w zakresie pojęcia doskonalenia zawodowego czy dokształcania zawodowego nauczycieli, których celem najogólniej rzecz ujmując jest przygotowanie i doskonalenie umiejętności do realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych, albowiem ww. szkolenia dyrektorów mają na celu nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania i kierowania placówką.

Reasumując, z wyodrębnionych w uchwale budżetowej środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli nie można finansować szkoleń dyrektorów, których przedmiotem są inne zagadnienia niż doskonalenie i dokształcanie zawodowe nauczycieli. Szkolenia dyrektorów w omawianym zakresie mogą być realizowane z innych środków niż te, o których mowa w art. 70a ust. 1 Karty Nauczyciela.

Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi z 28.04.2023 r., sygn. WA 4120-14/2023-w

Źródło: bip.lodz.rio.gov.pl 

Czw., 18 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak