Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Noc Muzeów Wodociągi Warszawskie pokażą zabytkową komorę kanału burzowego na Pradze

W Noc Muzeów Wodociągi Warszawskie pokażą zabytkową komorę kanału burzowego na Pradze fotolia.pl

Noc z 13 na 14 maja będzie gratką dla wszystkich miłośników muzeów, galerii, miejsc związanych z kulturą oraz tych, które budzą ciekawość, ale na co dzień nie są dostępne dla odwiedzających. Takim miejscem jest zabytkowy, ponad 100-letni przelew burzowy jednego z praskich kanałów, który zostanie udostępniony zwycięzcom konkursu zorganizowanego przez Wodociągi Warszawskie.

Komora przelewu burzowego zlokalizowana pod skrzyżowaniem ulic Ratuszowej i Jagiellońskiej została wybudowana w 1908 r., a rok temu została udostępniona grupie zwiedzających podczas 18. Nocy Muzeów. Ci, którym udało się ją zobaczyć, byli pod wrażeniem zarówno tego zabytkowego miejsca, jak i opowieści wodociągowców o historii warszawskiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Przypomnijmy, że łączna długość stołecznych wodociągów to ponad 4,5 tys. km, kanalizacji - ponad 4,4 tys. km, a historia spółki biegnie nieprzerwanie od 1886 r.

Odcinek sieci kanalizacyjnej oraz komora przelewu burzowego w skrzyżowaniu Ratuszowej i Jagiellońskiej (w czasach budowy komory – ul. Petersburskiej) pochodzą z pierwszej dekady XX w. Sama komora od tamtego czasu podlegała kilku przebudowom. Jest ona uzbrojona w specjalne drzwi, których zamknięcie powodowało piętrzenie ścieków, a to z kolei umożliwiało płukanie nimi kolektora. Ze względu na rozmiar budowli i napór ścieków drzwi zamykano i uchylano specjalnym ślimakiem - ślimak i drzwi zachowały się do dziś. Komora została zaprojektowana przez samego Williama Lindleya tak, by mogła pełnić funkcję pokazową. Daje możliwość obserwacji tego, jak podczas burzy działa przelew i kanalizacja w mieście. By warunki obserwacji były lepsze, w latach 80. w komorze zamontowano stylowe oświetlenie.

A tak opisana została komora w monografii pt. „Kanalizacya, wodociągi i pomiary miasta Warszawy wykonane podług projektu i pod głównem kierownictwem inżyniera W. H. Lindley’a” z 1911 r., w której czytamy: „Na przedmieściu Praga, przy skrzyżowaniu ulicy Petersburskiej i Ratuszowej na kanale głównym I, zbudowane jest wygodne wejście, prowadzące do obszernej komory z balkonem, skąd można obserwować działanie drzwi do przemywania kl. XI, a podczas ulewy być świadkiem przelewania się wód przez przelew burzowy”.

Weź udział w konkursie i zobacz zabytkowy fragment sieci kanalizacyjnej!

Wodociągi Warszawskie z okazji 19. Nocy Muzeów umożliwią zwiedzanie zabytkowej komory na Pradze. By móc zobaczyć ten wyjątkowy obiekt, należy wziąć udział w konkursie i prawidłowo odpowiedzieć na pytanie związane ze stołeczną siecią wodociągowo-kanalizacyjną. Szczegóły konkursu zostaną podane 11 maja 2023 r. na profilu Wodociągów Warszawskich na Facebooku. Podwójne wejściówki będzie można wygrać także, biorąc udział w konkursach prowadzonych tego samego dnia w lokalnych mediach.

Podczas stołecznej Nocy Muzeów Wodociągi Warszawskie będą gasić pragnienie strudzonych muzealnymi spacerami mieszkańców pysznymi napojami przyrządzonymi na bazie warszawskiej kranówki. Charakterystyczne, niebieskie stoiska warszawiacy znajdą w stołecznym ratuszu przy pl. Bankowym oraz przy Pałacu Kultury i Nauki, od strony ul. Świętokrzyskiej.

Źródło: IP

Śr., 10 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska