Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opiniowanie arkusza w SOSW - interpelacja poselska

Opiniowanie arkusza w SOSW - interpelacja poselska fotolia.pl

W Sejmie złożono adresowaną do ministra edukacji i nauki interpelację w sprawie opiniowania przez związki zawodowe arkuszy organizacji szkół i przedszkoli wchodzących w skład specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.

Na skutek wątpliwości dotyczących możliwości opiniowania arkuszy organizacyjnych szkół i przedszkoli przez związki zawodowe w sytuacji, kiedy dana szkoła lub przedszkole wchodzi w skład specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, zadano następujące pytania:

  1. Dlaczego przepisy pozwalają na opiniowanie przez związki zawodowe arkuszy organizacji szkół i przedszkoli, a wykluczają możliwość opiniowania arkuszy organizacji m.in. specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych?
  2. Na podstawie których przepisów (ustawy i przepisów wykonawczych) powinien być tworzony arkusz organizacji szkoły oraz przedszkola wchodzących w skład specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego?
  3. Czy w przypadku szkoły oraz przedszkola wchodzących w skład specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego stosuje się przepisy § 17 rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli? Czy są tu jakieś wykluczenia? Jeżeli tak, to na mocy jakiego przepisu?

Jak wyjaśniła w udzielonej odpowiedzi minister Marzena Machałek w przypadku placówek, w tym specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, przepisy prawa oświatowego nie nakładają na dyrektora obowiązku przekazania arkusza organizacji do zaopiniowania przez zakładowe organizacje związkowe. Nie mają tu zatem zastosowania przepisy art. 110 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe. Jak jednak wskazała Pani Minister pomimo że ustawodawca nie przewidział obowiązku opiniowania przez zakładowe organizacje związkowe arkusza organizacji placówki, nie ma przeszkód prawnych, aby dyrektor placówki o taką opinię wystąpił.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, uwzględniając wątpliwości interpretacyjne wskazane w interpelacji, ma jednak rozważyć ujednolicenie wymagań dotyczących opiniowania arkuszy organizacji placówek, w skład których wchodzą przedszkola lub szkoły dla dzieci i młodzieży.

Źródło: www.sejm.gov.pl 

Pt., 5 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka