Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności. Mazowiecki Wędrowny Instytut Europejski im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego w Twojej JST

Na rzecz lokalnej społeczności. Mazowiecki Wędrowny Instytut Europejski im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego w Twojej JST fot. Muzeum Niepodległości w Warszawie

Edukacja europejska jest jednym z istotniejszych elementów misji Muzeum Niepodległości oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Muzeum jako jednostka kulturalna, naukowa i edukacyjna jest zarazem liderem w dziedzinie krzewienia wspólnych wartości europejskich i patriotycznych oraz promocji kluczowych projektów europejskich dla małych społeczności Województwa Mazowieckiego. 

W 2022 r. kontynuując inicjatywę Samorządu Województwa Mazowieckiego ustanowienia roku 2021 rokiem W.B. Jastrzębowskiego, w ramach kolejnego ambitnego przedsięwzięcia Muzeum Niepodległości zainaugurowało, w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, Mazowiecki Wędrowny Instytut Europejski im. W.B Jastrzębowskiego i zaprezentowaliśmy projekt wydarzeń w ramach Instytutu w kilkudziesięciu mazowieckich miastach i gminach. Aktywność Instytutu realizowana jest, decyzją Marszałka Województwa Mazowieckiego przez Muzeum Niepodległości we współpracy z Fundacją My Obywatele Unii Europejskiej.

Jest to cykl wydarzeń te terenie miast i gmin województwa mazowieckiego mający na celu szerzenie świadomości obywatelstwa Unii Europejskiej, zasad jedności i solidarności oraz znaczenia funduszy europejskich dla lokalnej społeczności a także  przekazywania wiedzy na temat wybitnego Polaka – Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego.

Wydarzenie trwa ok. 2 godzin i składa się z dwóch części. 

  1. Panel dyskusyjny w formie debaty otwartej na temat zasady jedności w Unii Europejskiej oraz znaczenia funduszy europejskich dla lokalnej społeczności. W tej części uczestniczy Gospodarz (prezydent/burmistrz/wójt), przedstawiciel Zarządu Województwa Mazowieckiego, znany ekspert i opcjonalnie inna osoba wskazana przez Gospodarza, np. starosta.
  2. Inscenizacja historyczna scenicznego czytania Konstytucji dla Europy autorstwa W.B. Jastrzębowskiego. Inscenizacja osadzona jest w okresie Powstania Listopadowego z wykorzystaniem odpowiedniej scenografii, podkładu muzycznego, przy udziale 3 aktorów oraz opcjonalnie dwóch uczniów lokalnych szkół. Ta część prowadzona jest przez Olgierda Łukaszewicza i poprzedzona krótką notą biograficzną tytułowego bohatera MWIE.

Na zakończenie Gospodarz otrzymuje materiały edukacyjne od Muzeum Niepodległości i Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zadaniem Instytutu jest dotrzeć zarówno to gmin podwarszawskich jak i do najdalszych zakątków Mazowsza. Bez podziałów, na zasadach otwartości i życzliwości rozmawiamy o Unii Europejskiej z punktu widzenia polskiego interesu narodowego.

W dotychczasowych spotkaniach Instytutu udział wzięło ponad 1500 osób. Spotkania MWIE odbyły się w Warszawie, Płońsku, Opinogórze, Sannikach, Żabiej Woli, Liwie oraz w Węgrowie. W najbliższym czasie spotkania odbędą się w Ciechanowie, Drobinie, Radomiu, Mińsku Mazowieckim,  Jabłonnie Lackiej, Łosicach oraz ponownie w Warszawie.

Zainteresowane JST mogą kontaktować się bezpośrednio z pracownikami Muzeum: https://muzeum-niepodleglosci.pl/o-muzeum/kto-jest-kim-w-muzeum/ 

Czw., 4 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: