Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Katowice Miastem Fachowców

Na rzecz lokalnej społeczności: Katowice Miastem Fachowców fotolia.pl

W Katowicach uczniowie klas VII szkół podstawowych rozpoczęli serię wizyt studyjnych u katowickich przedsiębiorców w ramach programu Katowice Miastem Fachowców (KMF). Program ma pokazać uczniom jak wygląda praca w zawodach technicznych i branżowych w praktyce oraz zachęcić ich do wyboru technicznych i branżowych kierunków kształcenia, a przedsiębiorcom umożliwić promocję i zdobycie potencjalnych pracowników w przyszłości.

-Program Katowice Miastem Fachowców cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno firm, jak i uczniów. W tym semestrze podpisaliśmy 8 listów intencyjnych z firmami, które uczniowie naszych szkół odwiedzą w najbliższych miesiącach. Dzięki takim programom jak ten, oferta edukacyjna katowickich szkół coraz lepiej odpowiada na zapotrzebowanie ze strony uczniów i środowiska biznesu. KMF to możliwości rozwoju zawodowego, którą jako Europejskie Miasto Nauki chcemy dawać młodym ludziom – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic. - Rynek pracy jednoznacznie pokazuje, jak bardzo potrzebni są dzisiaj fachowcy. Dzięki KMF młodzieży, która ukończy nasze szkoły, w przyszłości będzie łatwiej znaleźć pracę, a dobrze wyedukowana kadra to również argument w przyciąganiu nowych inwestorów, którzy na rynku pracy poszukują właśnie fachowców – dodaje prezydent.

Program jest realizowany w formule składającej się z czterech modułów. Pierwszym z nich jest lekcja wychowawcza w szkole wprowadzająca uczniów w tematykę wyboru dalszej ścieżki edukacji zawodowej. Drugi moduł – kluczowy w całym programie – to wizyty studyjne uczniów klas VII szkół podstawowych u katowickich przedsiębiorców, którzy zgłosili się do współpracy z miastem w tym zakresie. Następnie uczniowie udają się na wizyty do szkół branżowych i technicznych kształcących w zawodach, których dotyczyły wizyty studyjne w firmach. Ostatnim modułem programu są podsumowujące lekcje wychowawcze prowadzone w ramach zajęć szkolnych.

W dotychczas zakończonych trzech pierwszych edycjach programu Katowice Miastem Fachowców wzięło udział prawie 3000 uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Odbyły się 152 wizyty studyjne w firmach oraz 163 wizyty w szkołach branżowych i technicznych, a także podpisano 21 listów intencyjnych z przedsiębiorcami.

–Tylko w ostatnim semestrze jesiennym w programie wzięło udział 640 uczniów z 30 szkół, którzy poznali specyfikę pracy w takich zawodach, jak: kierowca autobusu, specjalista ds. zarządzania projektami, specjalista ds. współpracy międzynarodowej, architekt, projektant, grafik, specjalista ds. marketingu, programista, spawacz, kucharz, kelner, recepcjonista – wymienia Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów Urzędu Miasta Katowice.

Źródło: Urząd Miasta Katowice

Czw., 2 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska