Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mobilny spektakl Iskry Niepodległej

Mobilny spektakl Iskry Niepodległej fot.iskryniepodleglej.pl

Iskry Niepodległej to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może podróżować po całym kraju. Dwa samochody wkrótce ruszą w trasę pod biało-czerwoną flagą. Atrakcyjny design, cyfrowa opowieść i elementy interaktywne dostępne będą bezpłatnie w dziesiątkach miejscowości w całej Polsce. Celem projektu jest m.in. wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości wspólnych dla polskiej historii i tożsamości – każdy, niezależnie od swoich talentów, może stać się Iskrą Niepodległej i zmieniać świat wokół siebie.

W projekcie Iskry Niepodległej zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne, by stworzyć dla odbiorcy niezapomniane doświadczenie immersyjne, działające na różne zmysły. Nowoczesne technologie wizualne służą prezentacji faktów i postaci, które składają się na niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty.

Iskry Niepodległej to wybitne postaci Polek i Polaków XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Ich osiągnięcia pośrednio lub bezpośrednio wpływają na nasze życie. Biuro „Niepodległa” zadbało o pokazanie bohaterów z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Choć dla każdego rozdziału opowieści przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano muzykę, to razem tworzą spójną całość.

Projekt Iskry Niepodległej powstawał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z kilku różnych firm. Eksperci z różnych dziedzin połączyli siły i wiedzę by przygotować narrację widowiska, zbudować nowoczesne naczepy ekspozycyjne, zaprojektować ich przestrzeń i rozwiązania technologiczne. Zadbano o szczegóły przy wypracowywaniu formuły mobilnego spektaklu. Zaprojektowano narzędzia takie jak mobilny ekran transparentny, wykreowane przez sztuczną inteligencję obrazy na podświetlanych ruchomych panelach i skonstruowano cyfrowy byt – narratora prowadzącego odbiorców drogą polskich dokonań. Doświadczenie wizyty wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat Iskry Niepodległej. W niedługim czasie zostaną także przygotowane materiały edukacyjne towarzyszące projektowi.

Iskry Niepodległej to projekt łączący najlepsze doświadczenia Biura „Niepodległa”. Dzięki mobilnej formie daje szansę wyjątkowego doświadczenia mieszkańcom każdego zakątka Polski, a poprzez przykłady dokonań bohaterów znanych i mniej rozpoznawalnych wzmacnia dumę z przynależności do polskiej wspólnoty. Spektakl dzięki nowoczesnym technologiom przyciąga i inspiruje do działania.

W naczepach ekspozycyjnych Iskry Niepodległej Biuro „Niepodległa” przypomina historie ponad stu wybitnych postaci. Wychodząc od sylwetek ojców niepodległości rozpoczyna się opowieść, w którą wpleciono podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat.

Wszystkie biogramy zaprezentowane są w aplikacji edukacyjnej, a część postaci ma swoje miejsce w głównej linii narracji wizualnej. Są to m.in.:

  • Jan Czochralski – wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu, która kilkadziesiąt lat później stała się podstawą procesu produkcji układów scalonych.
  • Jan Szczepanik – wynalazca, zwany „polskim Edisonem” czy „Leonardem da Vinci z Galicji”. Autor wielu wynalazków z dziedziny barwnego tkactwa, techniki filmowej oraz fotograficznej, ale jednym z najważniejszych jego osiągnięć było stworzenie łatwej w produkcji kamizelki kuloodpornej.
  • Ludwik Hirszfeld – lekarz, do którego najważniejszych osiągnięć naukowych należą opracowanie zasad przetaczania i dziedziczenia grupy krwi, wprowadzenie oznaczeń grup krwi: 0, A, B i AB i odkrycie przyczyny konfliktu serologicznego.
  • Irena Sendler – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, działaczka społeczna i charytatywna, która ratowała dzieci z warszawskiego getta.
  • Wanda Rutkiewicz – jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, na szczycie K2 stanęła jako pierwsza kobieta. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników, przy czym większość wejść to pierwsze w historii kobiece lub samotne.
  • Mieczysław Bekker – inżynier-naukowiec, z zespołem konstruktorów stworzył dla NASA pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu Lunar Roving Vehicle (LRV) w ramach programu kosmicznego Apollo.

W widowisku wypowiadają się także podróżnik Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów Ziemi w jednym roku, himalaista Krzysztof Wielicki i dr Lidia Tańska z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych UW.

Przedstawieniu multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, uzyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, Polskiemu Związkowi Narciarskiemu, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiemu Instytutowi Technologicznemu i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Multimedialny spektakl, którego sceną są dwie nowoczesne naczepy ekspozycyjne odwiedzi w tym roku łącznie około 100 miejscowości. Jego ogólnopolska trasa rozpoczęła się 2 marca w Przemyślu. Szczegóły i trasę Iskier Niepodległej można znaleźć na stronie www.iskryniepodleglej.pl

Źródło: niepodlegla.gov.pl

Śr., 1 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś