Resort edukacji przygotował nowelizacje rozporządzenia w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.
Projektowana zmiana rozporządzenia wynika z konieczności określenia warunków wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu, począwszy od 2023 r., egzaminu maturalnego dla absolwentów szkół ponadpodstawowych.
W załączniku nr 1 do nowelizowanego rozporządzenia ustalono wysokość stawek wynagrodzenia egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu – od 2023 r. – egzaminu maturalnego. Ustalono je na poziomie wysokości stawek dla egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu dotychczasowego egzaminu maturalnego dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (dotychczasowego 3-letniego liceum ogólnokształcącego i 4-letniego technikum), z wyjątkiem stawek określonych dla części pisemnej egzaminu maturalnego z języka polskiego (propozycja stawki za ocenę jednego arkusza - 48,58 zł brutto) i języka obcego nowożytnego (propozycja stawki za ocenę jednego arkusza - 21,12 zł brutto), przeprowadzanych na poziomie podstawowym (ze względu na zwiększenie liczby zadań otwartych w arkuszach egzaminacyjnych z tych przedmiotów, wymagających samodzielnego sformułowania odpowiedzi przez zdającego).
Ponadto w projekcie rozporządzenia uchylono przepisy dotyczące wynagradzania egzaminatorów za udział w egzaminach, które nie są już przeprowadzane.
Projekt został skierowany do zaopiniowania w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i jest dostępny tutaj