Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nabór wniosków na Europejską Stolicę Kultury 2029

Nabór wniosków na Europejską Stolicę Kultury 2029 fotolia.pl

Do 15 września 2023 r. miasta mogą składać wnioski do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ubiegając się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. Miasta, które otrzymują tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, na rok stają się kulturalnymi centrami Europy i zyskują szansę promocji na międzynarodowej arenie dzięki wydarzeniom artystyczno-kulturalnym, które skupiają uwagę turystów i gości z całego kontynentu.

Program „Europejskich Stolic Kultury” ma na celu ochronę i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie. Organizacja wydarzeń związanych z nadaniem wybranemu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. będzie okazją do promocji zwycięskiego miasta na arenie międzynarodowej. Dodatkową korzyścią będzie wzrost liczby turystów w roku obchodów, co wpłynie na rozwój sektorów związanych z obsługą ruchu turystycznego, a także przyciągnięcie do miasta inwestorów zagranicznych, którzy przyczyniają się do rozwoju w dziedzinach innych niż kultura i turystyka. Ponadto wydarzenia artystyczne przygotowywane przez miasta organizujące obchody Europejskiej Stolicy Kultury wpływają na wzmocnienie poczucia tożsamości kulturowej społeczności lokalnej.

Historia uczestnictwa Polski w programie sięga roku 2000, kiedy UE szczególnie intensywnie zabiegała o wzmocnienie więzi kulturalnych na całym kontynencie. Polską Europejską Stolicą Kultury został wówczas Kraków. W 2016 r. Wrocław współdzielił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury z hiszpańskim San Sebastian.

Szczegółowe informacje na temat naboru, jak również dokumenty aplikacyjne, znajdują się tutaj.

Źródło: MKiDN

Czw., 17 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba