Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ponad 11 tys. placówek wzięło udział w akcji MEiN #SzkołaPamięta

Ponad 11 tys. placówek wzięło udział w akcji MEiN #SzkołaPamięta fot.pixabay.com

Już po raz czwarty MEiN zorganizowało akcję „Szkoła pamięta”. W tym roku wzięło w niej udział ponad 11 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatach z całego kraju. O ważnych postaciach i wydarzeniach z naszej historii pamiętały także społeczności polskich szkół za granicą.

W tegorocznej edycji akcji MEiN „Szkoła pamięta” udział wzięło ponad 11 tys. placówek działających w kraju i za granicą (11 274). To prawie 500 szkół więcej niż w ubiegłym roku. W inicjatywę zaangażowało się ponad 1 mln 702 tys. uczniów oraz ponad 156 tys. nauczycieli.

Zainteresowanie udziałem w akcji zwiększa się z każdym rokiem. Przedszkola, szkoły oraz placówki oświatowe podejmują różne działania, które mają na celu upamiętnienie bohaterów przeszłości. O swoim zaangażowaniu w akcję szkoły informują w mediach społecznościowych, zamieszczając zdjęcia i wpisy z oznaczeniem #SzkołaPamięta. Niektóre placówki uczestniczą w akcji od początku jej zainicjowania, tj. od 2019 r.

Poniżej wybrane inicjatywy realizowane w ramach akcji „Szkoła pamięta”.

Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kleczewie zapalili znicze na kleczewskim cmentarzu. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Małocicach odwiedzili cmentarz w Kazuniu, gdzie posprzątali zbiorową mogiłę ofiar wypadku z 1954 r. oraz pobliskie opuszczone groby. W podobny sposób do akcji włączyła się społeczność Szkoły Podstawowej w Górkach, która uczciła pamięć o zasłużonych Kłodawianach oraz poległych żołnierzach. O bohaterach naszej przeszłości pamiętali także uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Makowie, którzy odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się w pobliżu szkoły. 

Bezimienne mogiły i opuszczone groby posprzątali wychowankowie Przedszkola Miejskiego w Drawnie i Miejskiego Przedszkola „Słoneczna Ósemka”. 

Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Łupkowie przygotowały gazetkę upamiętniającą postać Jerzego Harasymowicza, zaś uczniowie z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku i dzieci z Przedszkola Niepublicznego Smerfolandia i Bajkolandia w Lubawie wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. 

Dzieci z Przedszkola Miejskiego w Lipianach im. Kubusia Puchatka powędrowały historycznym szlakiem miasta Lipiany, zaś społeczność OREW w Pierszczewie przygotowała prezentację multimedialną przybliżającą postać Klemensa Plichty, kierownika szkoły w latach 1922-1938. 

Spotkanie z osobą popularyzującą historię regionu odbyło się w Szkole Podstawowej im. 24 Lutego 1863 r. w Małogoszczu i Szkole Podstawowej w Królewcu, w której uczniowie wysłuchali prelekcji na temat majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i Antoniego Hedy „Szarego”.

O bohaterach naszej przeszłości nie zapomniały także społeczności polskich szkół na całym świecie. Uczniowie Szkoły Polskiej im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach odwiedzili groby Zygmunta Mineyki oraz Jerzego Iwanowa-Szajnowicza i zapalili znicze na bezimiennych mogiłach. Uczestniczyli także w prezentacji filmów związanych z nekropoliami znajdującymi się obecnie lub dawniej na terenie Polski oraz wykonali prace plastyczne „Pamiętamy o naszych zmarłych…”.

Cmentarzem w San Lazzaro di Savena w Bolonii (cmentarz patrona Żołnierzy 2. Korpusu Polskiego) zaopiekowali się uczniowie Szkoły Polskiej im. 2.Korpusu Polskiego przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie z siedzibą Bolonii. Z kolei dzieci ze Szkoły Polskiej w Hamburgu przygotowały prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Delegacja placówki odwiedziła także lokalne miejsce pamięci. 

Akcja „Szkoła pamięta” rozpoczęła się w 2019 r. W pierwszej edycji przedsięwzięcia uczestniczyło 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Młodzi ludzie ze swoimi nauczycielami realizowali różnorodne działania upamiętniające wydarzenia i bohaterów: odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.

W 2020 r. w akcji wzięło udział 6 222 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju. W inicjatywę włączyło się także 40 polonijnych placówek oświatowych z całego świata.

Uczniowie i nauczyciele na różne sposoby starali się upamiętnić lokalnych bohaterów, lepiej poznać historię swojego regionu oraz uczcić ważne rocznice historyczne. W 2020 r. ze względu na pandemię COVID-19 zachęcaliśmy przede wszystkim do działań on-line i o charakterze multimedialnym.

W poprzednim roku w akcji wzięło udział prawie 11 tys. placówek (10 784), zaangażowanych było ponad 1 451 mln uczniów oraz 128 tys. nauczycieli.

Źródło: MEiN

Śr., 2 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś