Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się do Minister Rodziny i Polityki Społecznej o ponowne przeanalizowanie zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw dzieci uwag i wniosków RPO, oraz o rozważenie zasadności ich uwzględnienia. Interwencja nastąpiła po raporcie NIK.
„Realizacja zadań opiekuńczo-wychowawczych w domach dziecka" – to kontrola, której wyniki Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła w czerwcu 2022 roku. Skontrolowano wówczas 21 placówek, w tym 19 typu socjalizacyjnego. Wynika z niej, że zadania opiekuńczo-wychowawcze w domach dziecka nie zapewniły wychowankom zindywidualizowanego i wystarczającego wsparcia, a działania skupiały się głównie na zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych wychowanków.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że ustalenia NIK prowadzą do wniosku, że wciąż aktualne są przedstawiane od 2020 r. w wystąpieniach RPO do MRiPS postulaty zmiany prawa systemu opieki nad dzieckiem oraz korekty modelu jego funkcjonowania.
Skierowanie w ostatnim czasie do Sejmu rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2429) Rzecznik przyjmuje z dużą satysfakcją. Proponowane rozwiązania legislacyjne są istotne i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom. Nie można jednak uznać ich za wystarczające, gdyż nie realizują w pełni postulatów RPO oraz ustaleń NIK. Jak zaznacza RPO, poza zakresem nowelizacji pozostają bowiem postulaty, których realizacja nie może czekać na kolejny projekt zmian ustawowych.
W związku z powyższym, zastępca RPO Stanisław Trociuk zwrócił się do Minister Rodziny i Polityki Społecznej o ponowne przeanalizowanie zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw dzieci uwag i wniosków RPO, oraz o rozważenie zasadności ich uwzględnienia.
Źródło: RPO