Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polskie uczelnie z dofinansowaniem w ramach Uniwersytetów Europejskich

Polskie uczelnie z dofinansowaniem w ramach Uniwersytetów Europejskich fotolia.pl

272 mln euro zostaną przeznaczone z budżetu programu Erasmus+ na kontynuacje działań lub ich uruchomienie w ramach sojuszy Uniwersytetów Europejskich. W skład wybranych sojuszy weszło 13 polskich uczelni.

Spośród 52 zgłoszonych wniosków wybrano 20 sojuszy Uniwersytetów Europejskich. Każdy z  nich otrzyma finansowanie w wysokości do 14,4 mln euro na 4 lata funkcjonowania. Łącznie na realizację programu przeznaczono 272 mln euro.

W skład sojuszy weszło 178 instytucji szkolnictwa wyższego z 30 krajów uczestniczących w Programie Erasmus+ (państwa UE oraz Norwegia, Islandia, Serbia).

W skład wybranych sojuszy weszło 13 polskich uczelni:

  • 6 uczelni, które będą kontynuować działania w ramach sojuszy założonych w 2019 roku. Są to: Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Warszawski;
  • 4 uczelnie, które dołączyły do sojuszy założonych w 2019 roku. Są to: Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski;
  • 3 uczelnie, które weszły w skład nowych sojuszy rozpoczynających działania w 2022 roku. Są to: Politechnika Koszalińska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Uniwersytety Europejskie to międzynarodowe partnerstwa uczelni, które w założeniach mają być europejskimi uniwersytetami przyszłości. Termin „uniwersytety” należy rozumieć w najszerszym znaczeniu – obejmuje on wszystkie rodzaje instytucji szkolnictwa wyższego. W skład projektu muszą wchodzić minimum trzy instytucje szkolnictwa wyższego z co najmniej trzech krajów członkowskich UE lub innych krajów programu.

Łącznie będą istnieć 44 sojusze Uniwersytetów Europejskich, w których prace angażuje się ponad 340 instytucji szkolnictwa wyższego z krajów europejskich. Realizacja inicjatywy to wsparcie transferu wiedzy i inwestycja w rozwój współpracy pomiędzy europejskimi uczelniami.

Źródło: MEiN

Śr., 3 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska