Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli w 2022 i standardy zatrudnienia specjalistów w szkołach

Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli w 2022 i standardy zatrudnienia specjalistów w szkołach fotolia.pl

Zasadniczymi tematami spraw różnych lutowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST była kwestia zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli oraz projekt wdrażający rozwiązania przewidziane w Modelu Edukacji dla Wszystkich. 

Odnosząc się do zmian w Karcie Nauczyciela, minister Marzena Machałek wskazała, że proponowane przez resort rozwiązania, wypracowane, w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty zostały odrzucone przez związki zawodowe i nie udało się osiągnąć z tą stroną porozumienia. Z tej też przyczyny Minister Edukacji i Nauki podjęła decyzję o zaniechaniu dalszych prac. Tym bardziej, że kalendarz oświatowy, zgodnie z którym już w marcu należy rozpocząć pracę nad arkuszami organizacyjnymi a do końca maja zakończyć ruch kadrowy nie dawałby możliwości, szczególnie czasowych, wdrażania nowych rozwiązań. 

Niemniej jednak, na pytania ze strony samorządowej dotyczące ewentualnych podwyżek dla nauczycieli w roku 2022, minister Marzena Machałek odpowiedziała, że resort edukacji planuje od 1 września 2022 r. podwyżki. Na ten cel zagwarantowane są bowiem 3 mld zł w rezerwie będącej w dyspozycji MEiN (środki które miały służyć sfinansowaniu pierwotnie planowanych zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli). Nie przesądzono jednak jeszcze jakiej wysokości będą to podwyżki. Jak tylko Minister Edukacji i Nauki podejmie ostateczną decyzję, zostanie ona przedstawiona stronie samorządowej. 

Drugi temat poruszony w ramach spraw różnych dotyczył edukacji włączającej. W Ministerstwie Edukacji i Nauki nadal trwają prace nad projektem zmian. Końcem ubiegłego roku do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów został wpisany projekt ustawy o wsparciu dzieci, uczniów i rodzin (temat ten opisywaliśmy już tutaj).

Ze względu jednak na ograniczenia czasowe projekt ten dopiero w najbliższym czasie zostanie przekazany do konsultacji publicznych, w związku z czym jego wejście w życie zostanie przesunięte w stosunku do zakładanego terminu.

Jednakże Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje już od 1 września 2022 r. wdrożenie standardów zatrudnienia nauczycieli specjalistów w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, w tym ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi i integracyjnych. Rozwiązanie to ma zostać przewidziane w ramach odrębnej inicjatywy legislacyjnej, najprawdopodobniej w ramach projektu, który już znajduje się w Sejmie albo szybko zostanie do Sejmu wniesiony. Pani Minister Marzena Machałek na pytanie z prośbą o doprecyzowanie o jaką inicjatywę legislacyjną chodzi, nie wypowiedziała się precyzyjnie ale zadeklarowała, że sama propozycja zostanie przedstawiona stronie samorządowej Zespołu. Deklaracja ta padła po wskazaniu przez stronę samorządową, że nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której tak istotna zmiana, jak standardy zatrudnienia nauczycieli specjalistów w szkołach i przedszkolach zostanie poprowadzona ścieżką sejmową z pominięciem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. 

Pt., 18 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka